Yerli otomobil için neden hibrid motor?

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. ruhat dedi ki:

  Benim de arabalarla ilgili fikirlerim var. MEsela arabalarda artık yan aynalara gerek yok. Onun yerine ön direklere küçük kameralar konulmlıdır. Bu kmeraların ön konsolda ekranda görüş imkanı sunması aynalardaki kör nokta sorununu da giderebilir. Bu aynalarda kayıt imkanı da olmalıdır. Ayrıca dar yerlerde ayna kapat ayna sürüldü derdine de son. Ayrıca, ön aynanın önüne konulacak kamera ile görüntü kaydı alınmalıdır. Bu şekilde araçlara zarar verenler görüntülenebilir. Yine güvenlik sorunu sıfıra inebilir, akşam her araba gözetici haline gelecektir. Bunun yanısıra araçlar kaza yaptığında kazanın ciddiyetini algılayan bir sensörle kaza anında itfaiye ya da 112’ye bildirilebilir.

 2. ruhat dedi ki:

  Araçların bagaj problemi geniş aileler için önemli bir sorun. Oysa araçların bagaj kısmı bir metreye kdar arkaya doğru uzatılabilir. Araçların arka kısmı tıpkı açılan kapanan tavanlar gibi elektirikle işleyen ve iç içe geçen kaplar gibi birbirine geçmeli olacak şekilde bağlantılı yapılabilir. Böylece bagajlar uzatılabilir, kısaltılabilir.

  • Dr. Abdullah Demir dedi ki:

   Güzel bir fikir. Ancak kameralar ayna kadar iyi algılanamaktadır. Bu birazda bazı göstergelerde halen dijital yerine analog gösterge kullanılmasına benziyor. Ancak otonom araçlarda zaten öyle olacak. Maliyet ve fayda yani. Ancak sizin görüşünüzde aerodinamik kazançtaa söz konusu. Fikir iyi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir