Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Yeni müşteri kazanmak + Kazanılmış müşteriyi korumak = Kazancı katlamak

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bazı şirketler, müşteri şikayetlerini fazla önemsemezler ve yeni kazanılan bir müşterinin, kaybedilen bir müşterinin yerine geçtiğini düşünürler.

Oysa bu, yanıltıcı bir durumdur.

Çünkü yeni müşteri[ler] kazanmak, var olan müşteriyi tutmaktan çok çok daha zor ve pahalıdır.

Daha da kötüsü kaybedilen müşteri şirketin adını kötüye çıkararak yeni müşteriler kazanılmasına da engel olmaya çalışır.

Oysa memnun edilen müşteri, şirketin en etkin ve en ucuz reklam aracı olur.

Şirketin olumlu tanıtımını gönüllü olarak yapar.

Şirket müşterisini memnun edebilirse, yeni müşteriler kazanmak için ayrı bir çaba göstermesine ve büyük reklam masrafları yapmasına gerek kalmayabilir.

O nedenle şirket “Nasıl olsa bu müşteriyi kazandım. Şimdi başka müşteriler kazanmaya çalışayım” şeklinde düşünerek kazanılan müşterileri ihmal ederse stratejik ve hayati bir hata yapmış olur.

Çünkü kazanılan müşteri, şirkete başka müşteriler de kazandırır.

Bunun için şirketin, müşteriden özel istekte bulunmasına gerek yoktur.

Müşteri bunu kendi isteği ile yerine getirmeye hazırdır.

Çok çok üzülmek gerek, müşterisini mutsuz ederek sermayesini buza çevirenlere. Çünkü güneşi gördüğünde eriyen bir sermayeye acımaktan başka bir yol yoktur.

Sözün yormadan toparlamak gerekirse “şirketler yeni müşteriler kazanmaya çalışmak ya da kazanmak yanında, kazanılmış müşterileri de kaybetmemeye çalışmalıdır”. Bunu bir şirket manifestosu yapmalıdır.

Ne mutlu müşterisini mutlu eden ve sermayesini genel mutluluk üzerine kuranlara.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑