Dr. Abdullah Demir no image

Published on Mayıs 7th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

LPG’li otomobillere ve katlı otoparklara vize uygulaması

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’deki 15 milyonluk motorlu kara taşıtının, 7.5 milyonu otomobil. Bu 7.5 milyon otomobilin de yaklaşık 3 milyonu LPG’ye dönüştürülmüş otomobillerden oluşmaktadır. Tabiî ki LPG’ye dönüştürülmüş araçların da tamamına yakını da köken itibari ile benzinli.

Bu kadar büyük bir LPG’li araç pazarına yönelik aşılması ya da yapılması gerekken çok önemli bir hizmet halihazırda sunulamamaktadır. O da bu araçların yer altı ve yer üstü katlı otoparklardan yararlanması.

Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda başta Avrupa ülkelerinde olmak üzere dünyanın bir kısım ülkelerinde güncel regülasyonlara göre dönüşümleri yapılmış olan LPG’li araçların cebri havalandırmaya sahip yer altı ve yer üstü kapalı otoparklara park etmelerine izin verilmektedir. Ülkemizde hâlihazırda LPG’li araçların kapalı otoparklara park edememesi uygulamasıyla, uygun park yeri arayışı park arama sürelerini arttırmakta, yol kenarlarında ve kaldırımlarda otopark ve ulaşım sorununun büyümesine sebep olmaktadır.

LPG’li otomobillerin yol dışı otoparklardan daha etkin yararlanması için üç yönlü çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir. Öncelikle LPG’li araçlardaki dönüşümlerin güncel regülâsyonlardaki gereklilikleri sağlaması, bu araçlara ev sahipliği yapacak olan otoparkların havalandırma ve diğer açılardan yeterliliklerinin tespiti ve gereğinin yapılması (cebri havalandırma sistemlerinin performansları, tahsisli otopark alanları ya da otoparklara LPG sensörlerinin/dedektörlerinin yerleştirilmesi gibi vs.) gerekmektedir. Yapılacak çalışmalarla LPG’li araçların ve otoparkların vizelendirilmesi ve takibindeki sistematiğin çıkarılması gerekmektedir. Bu çalışmaların son ayağını da yürütülen tüm çalışmaların yasal zemine oturtulması.

Peki bu çalışmalar nasıl yürütülmeli?

Öncelikle bir çalıştay oluşturulmalı. Çalıştay; otoparklardaki standartların oluşturulması için belediyelerin ulaşım departmanlarından ya da otopark şirketlerinin ilgili ve bilgili yetkililerinden (örneğin İstanbul’da İSPARK gibi), otomotiv kökenli alternatif yakıtlarda uzman üniversitelerdeki akademisyenlerden, standartların belirlenmesinde TSE’den, MMO’dan ve konuyla ilgili olan sivil toplum örgütlerinin (örneğin LPG derneği gibi) etkin ve yetkin temsilcilerinden meydana getirilmelidir.

Bu çalıştayın yaptığı çalışmaların belli bir aşamasından sonra eşzamanlı olarak yasal düzenlemelerin de çıkartılması çalışmaları yürütülmelidir.

Bu çalıştayın üzerinde çalışacağı bazı konular üzerine bir kısım tespitlerimi ve önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Yer altı kat otoparkları cebri havalandırmayla havalandırılmalı ve performansı takip edilebilmeli. Belki bu havalandırmalar LPG algılayıcılı/dedektörlü sistemlerle entegre edilmeli.

Katlı otoparklarda LPG’li araçlar için özel tahsisli alanlar oluşturulabilir.

LPG’li araçların kullanımına yönelik olarak kapalı otoparkların varsa başka teknik yetersizlikleri de giderilmeli,

10 yıllık tank ömrünün takibi ve emniyet valfli tank kullanma zorunluluğunun etkin takibi sağlanmalı,

Daha etkin bir sızdırmazlık çalışması yürütülmeli. Ayrıca denetimden geçmiş ve sızdırmazlık belgesi almış LPG’li araçların takibi de etkin yürütülmeli,

LPG’li araçların periyodik bakımlarını yaptırmasının etkin bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu bakımlarda mutlaka gaz kaçak kontrolü yapılmalı ve gaz filtresi değiştirilmelidir.

Türkiye pazarında halihazırda oldukça fazla ve farklı LPG dönüşüm markası bulunduğu bir gerçek. Yeni markaların sektöre katılmasıyla kalite çıtası yükseldi ve fiyatlar da aşağı çekildi. Ancak bu çeşitlilikte kaliteyi aşağıya çeken faktörlerde yok değil. Daha ucuz sunulmaya çalışılan dönüşüm sistemleri gibi. Burada daha etkin yönetim ve denetimler sağlanabilir.

Vizelendirilecek LPG’li araçların hem ön hem de arka camlarına ayırt edici ve söküldüğünde imha olan yani tekrar kullanılamayan etiketler takılmalı. Ancak kapalı ve açık otoparkların girişinde bu etiketleri algılanmasına yönelik çalışmalar yürütülmelidir. Ya da plakaya tahsisli akıllı bir kart uygulaması da yürütülebilir. Bunun takibi içinde plaka tanıma sistemi gibi bir uygulamaya gerek duyulabilir.

Otoparklardaki yangın tertibatları ve önlemleri merkezileştirilmeli..

Bu yazdıklarım ham bilgiler.

Bunların işlenmesi gerekiyor.

Bunlara ilave edilecek başka soru ya da sorunlar olacak elbette.

Onları da çalıştay belirleyecek ve çözecek.

Ya da çözmeye gayret edecek.

Alternatifler arayacak.

Uygulamanın yürütüldüğü ülkelerde bu konular nasıl çözülmüş araştırılacak.

Bu çalıştay doğru gibi bilinen ve söylenen yanlış yargıları ve düşünceleri de değiştirecek.

Ya da değiştirmeli.

Ve ülkemizde doğru tanımlanan, bilinen ve algılanan hem mevcut hem de gelişecek olan LPG, LNG ve CNG’li araç parkının ve pazarının geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Haydin birlikte çok önemli olan LPG’li araçlarla yol dışı otoparkların birlikteliği problemini çözelim.

Şimdi söz bitti ve eylem zamanı başladı.

Hayırlar getirsin dostlarım.

Dr. Abdullah Demir – 23/01/2010

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑