Teknik Bilgiler

Published on Ekim 18th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kompakt sedan mı, orta sınıf sedan mı? Neden?

 

Kompakt sedanlar ülkemizde çok geniş bir pazara sahip. Bunun en büyük nedeni kullanım ve yaşam alanlarını makul fiyat etiketiyle sunmaları. Fakat hacim küçültme akımı sayesinde artık orta sınıf üyeleri de vergi avantajına sahip motorlarla donatılabiliyor ve bu sayede kompakt sınıftaki kardeşlerinin yolunu kesebiliyor. Bunun en iyi örneği Skoda’nın iki sedanı, Octavia ve Superb. Aslında iki ayrı sınıfta ayrı alıcılara hitap etmesi gereken modeller, VW’den alınan 1.4 litrelik TSI motor nedeniyle aynı fiyat aralığına girmiş oluyor. Peki Superb fazladan ödeme yapmak için gerekli nedenleri sunuyor mu? Eğer söz konusu olan arka koltuk rahatlığıysa bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Aslında Octavia da yeterince geniş arka koltuklar sunuyor ama onun ebatları ağabeyinin abartılı ebatlarıyla boy ölçüşemiyor. Bunda Superb’in sınıfının en iyileri arasında yer alan arka koltuk diz mesafesi ve aks mesafesi etkili oluyor. Bunun dışında kompakt Skoda, bolca bagaj alanı, yeterince kaliteli iç mekan ve iyi sürüş özellikleri de sunuyor. Tabii bunların tamamının Superb’de fazlasıyla sunulduğunu söylemeye gerek yok. O da beklendiği gibi iyi yol tutuşa, başarılı konfora ve kaliteli malzemelere sahip.

Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑