Crossover mı kompakt van mı? Neden?

Aslında bu ikili için tam bir büyük küçük kavgası yaptıkları söylenemez. Konuyu 2010 model Peugeot 3008 ve 5008 modellerinden yola çıkarak açıklamaya çalışalım. Peugeot’nun ikisi de 308 altyapısı üzerinde yükselen 3008 ve 5008 modelleri, daha ziyade kompakt sınıfta ne kadar büyüklüğe ihtiyaç var kavgası yapıyor. İkiliden 3008, bir crossover olmasına rağmen vanları andıran tasarıma sahip. Yerden yüksekliğini gizleyen tasarımı ve yüksek tavanı sayesinde 3008 için maceracı genlerini gizliyor tanımlaması yapılabilir. Çünkü aslında o gelişmiş ESP’si sayesinde çekiş sistemini farklı zemin özelliklerine göre ayarlayabilen ve Grip Control olarak adlandırılan akıllı bir yardımcıya sahip. 3008 oldukça geniş bir iç mekan da sunuyor. 5008’se kardeşinden farklı olarak gerçek bir van. Uzun boylu ve yüksek tavanlı van, bu sayede kabin ferahlığı konusunda bir adım daha ilerde. 5008’in Grip Control karşısında sunduğu özelliğiyse akıllı koltuk katlama tekniği ve üçüncü sıra koltuklar. Bu koltuklar çoğu rakibinde olduğu gibi sadece acil kullanımlar için ama koltukların tamamen düz zemin oluşturularak yatırılabilmesi kullanışlılık için büyük bir artı.
Kaynak: Yalın Gülmez’in Auto Motor & Sport’da 07/2010 tarihinde yayımlanan “Kardeş Kavgaları” konulu yazısından derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...