Teknik Bilgiler

Published on Temmuz 3rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Jeep Grand Cherokee’nin Quadra-Lift ile birlikteliği

Jeep Grand Cherokee’de, en iyi sürüş performansı için beş ayrı yükseklik ayarı özelliğine sahip yeni Quadra-Lift hava süspansiyon sistemini sunuluyor. Normal Sürüş Yüksekliği (NRH), 20,6 cm yükseklik, karayolu sürüşü sırasında hem gelişmiş yakıt ekonomisi ve hem de gelişmiş aerodinamiklik sağlıyor. Off-Road 1 modu engelleri aşmada ek yükseklik için aracı 3,3 cm daha fazla kaldırarak 24 cm’lik açıklık oluşturuyor. Off-Road 2 modu  Jeep’in efsanevi arazi gücünü sunuyor ve 27 cm’lik zemin yüksekliğine ilave olarak 6,6 cm’lik yükseklik sağlıyor. Park Modu; kolay hava girişi/çıkışı ve üst bagaj yüklemesi için aracı NRH’den 3,8 cm kadar alçaltıyor. NRH ve Park Modu sürücü tarafından seçilebiliyor. Bu da, sürücüye aracın sürüş yüksekliği üzerinde kontrol imkanı sağlıyor. Aero Modu; aracı NRH’den 15,2 cm kadar alçaltıyor. Aero modu, araç hızı ile kontrol edilerek, en iyi performans ve yakıt ekonomisi için ayarlanabiliyor.  Quadra-Lift sistemi hem otomatik, hem de manüel olarak kontrol edilebiliyor.

Quadra-Lift havalı süspansiyon sistemine ek olarak, yepyeni Selec-Terrain çekiş kontrol sistemi, tüm arazilerde en iyi deneyim için sürücülerin arazi ayarını seçmesini mümkün kılıyor. Bu özellik, elektronik olarak kelebek kontrolü, şanzımanın vites değiştirme, ara şanzıman, çekiş kontrolü ve elektronik stabilite sistemi (ESC) dahil, 12 farklı aktarma organı, fren ve süspansiyon sistemi ile koordine ediliyor.

Selec-Terrain’in kontrol ibresi tüm arazilerde en iyi sürüş deneyimine sahip olmak için sürücünün beş sürüş koşulu arasında seçim yapmasını mümkün kılıyor. Kum/Çamur modunda çekiş kontrolü ve Quadra-Lift tekerlek dönüşüne hassas bir tepki ile çalışarak, tork en iyi performans için ayarlanıyor. Spor moduna geçildiğinde sistem karayolunda gelişmiş  “eğlenceli sürüş” becerisi sağlıyor. Otomatik modunda sistem herhangi bir karayolu veya arazi koşuluna otomatik olarak adapte oluyor. Kar modunda araç çekişi karla kaplı yollarda en üstün performans için ayarlanıyor. Kaya modundaysa Quadra-Lift havalı süspansiyon sistemi 27 cm’lik maksimum yüksekliğe çıkarılıyor.

Kaynak: Haziran 2011 Arabam.com e-dergi’den derlenmiştir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑