Amerika ve Türkiye’de Başarılı Cruze Ailesine Sedan’dan Sonra Hatchback Modeli de Katıldı

 

 • Cruze kompakt sedan segmenttinden sonra hatchback segmentinde de , Chevrolet‘nin global tasarım dilini yansıtıyor.
 • Sportif ‘beş-kapılı’ hatchback ve çift renkli kokpit tasarımı sayesinde daha sportif iç mekana sahip.
 • Baz donanımından itibaren sekiz (8) hava yastığı ve Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC) standart.
 • Yeni 16V 1.6 124 hp benzinli motor, düz ve altı (6) ileri tam otomatik vites seçenekleri.
 • Temmuz ayında Türkiye pazarında otomobilseverler ile buluşacak.
 • Chevrolet Cruze Sedan modeli 2009 yılında satışa sunulduğu tüm pazarlarda büyük bir beğeni ile karşılandı. Dinamik ve sportif görünümü, iç tasarımı, geniş güvenlik ekipmanları ve kaliteli donanımı ile Amerika’da,Canada’da, Çin’de segmentinde liderliğe oynarken, Türkiye’de de Kompakt Sedan benzinli segmentinde 2011 yılında liderliğe oynadı. Chevrolet’nin EuroNCAP’den 5 yıldızlı, pazara sunulduğu günden beri pekçok ödüle sahip Cruze Sedan modelinin, yeni hatchback versiyonu bu sene Temmuz ayında Türkiye pazarına sunuluyor.

  Cruze Hatchback’in pazara girişi ile Chevrolet’in kompakt segmentde ne kadar iddialı olduğuna bir kez daha şahit olacağız. Cruze Hatchback, aynı Cruze Sedan gibi müşterilere 5-kapılı dinamik tasarımlı bir otomobilin yanısıra aynı kalite standartlarını ve güvenlik donanımlarını sunmaya devam edecek.

  İç mekân tasarım teması, klasik Chevrolet model tasarımı ipucunun modern bir anlatımıdır – Yine çok özel bir Chevrolet tasarım özelliği olan Corvette’in ‘çift renkli” kokpiti Cruze Hatchback’de kullanılmıştır. ‘Çift renkli kokpit’ simetrisi içindeki ön panelde ekran ve kumanda düğmeleri uyum içinde ergonomik konumlandırılmıştır.

  Gösterge ekranı aydınlatması özel beyaz-buz mavisi rengindedir. ve LED aydınlatma net ve temiz bir görüntü verir.

  16V 1.6 124 hp benzinli motor, düz ve altı (6) ileri tam otomatik vites seçenekleri ve 3 farklı donanım seviyesi ile Cruze Hatchback satışa sunulmaktadır. Çift renkli kokpit tasarımı, sınıfındaki en iyi arka koltuk diz ve baş mesafesi, elektronik iklim kontrollü klima, yağmur sensörü, ışığa duyarlı otomatik yanan farlar, ışığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası, grafik bilgi ekranı, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, gelişmiş müzik sistemi, Aux-in girişi ve USB bağlantı noktası, direksiyondan kumandalı müzik sistemi,6 hoparlör , uzaktan kumandalı merkezi kilit, 16″ alaşımlı jantlar, ekipmanları donanım seviyesine göre Cruze’da sunulmaktadır.

  Cruze Hatchback 413 litrelik bagaj hacmi ile kullanıcısına konforlu bir alan sağlamaktadır. 60/40 oranında katlanabilir koltukları ile bagaj hacmini 883 litreye çıkartmaktadır.

  Cruze’un süspansiyonu, fren ve direksiyon sistemleri, Avrupalı sürüş zevklerini karşılamak için Avrupa yollarında geliştirildi. Çeviklik ve sürüş konforu arasında çok uyumlu bir denge kurabilen Cruze, sürücüye rafine bir sürüş karakteri de sağlar.

  Cruze Hatchback, daha dengeli, istikrarlı bir yol tutuşa katkıda bulunan tasarım boyutlarından yararlanır. Ön tekerlekler arası genişlik 1544 mm ve arka tekerlekler arası genişlik 1558 mm ‘dir. Diğer yandan 2685 mm’lik dingil mesafesi kompakt hatchback segmenti ortalamasının üzerindedir . Orantısal olarak, geniş tekerlekler arası mesafe Cruze’a iyi bir yol tutuş yeteneği sağlar.

  McPherson ön süspansiyon kullanılan bu sistem, kayma sürtünmesini azaltmak için yan yük dengelemelidir. Ön alt şasi, alttaki A kollarının içten montajı için sıkı, sağlam bir lokasyon sağlar. Çoğunlukla daha pahalı araçlarda bulunan bir özellik olarak hidrolik burçlar, daha yüksek derecede bir sürüş yalıtımı için kullanılmaktadır.

  Arkada, ileri düzeyde gelişmiş, bileşik krank yerleşim planı kullanıldı. Tutarlı bir şekilde tekerlek kamber açısı kontrolü sağlamanın yanısıra bu süspansiyon sistemi, kompakt segmentte bir araç için özellikle çok değerli olan yer ve ağırlık tasarrufları sunar.

  Tüm tekerleklerde elektronik kızaklamayı önleyici ABS fren sistemi, çekiş kontrolü (TCS) ve Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), standart olarak sunuluyor.

  Ayrıca tüm Cruze modellerinde Elektronik Denge Kontrolü Programı (ESC); sunulmaktadır. Sürücünün acil durumlarda ve zor yol koşullarında başarılı bir manevra kabiliyeti göstermesine olanak sağlar ve aracı kontrol altında tutmasına yardımcı olur.

  Tüm beş eminyet kemeri üç noktadan gergi sistemine sahiptir. Çocuk güvenliği için ISOFIX bağlantı noktaları hazırlığı bulunmaktadır.

  Chevrolet Cruze, sportif hatchback tasarımı, tüm donanım seviyelerinde standart sunulan Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC), 8 hava yastığı, kaliteli iç mekan malzemeleri ile Türkiye pazarında müşterilerden yüksek talep görecektir. Chevrolet Cruze Hatchback’in başlangıç fiyatı 33.158 TL’den başlamaktadır.

   

  Dr. Abdullah DEMİR

  1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

  Bunlar da hoşunuza gidebilir...

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir