Teknik Bilgiler

Published on Mayıs 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Esnek Yakıtlı Araçlar kavramından ne anlaşılmalıdır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Esnek yakıtlı araçlar (flexi-fuel vehicles, flexible fuel vehicles – FFV’s) tabirini bugünlerde sık sık duymaktayız. Bu tabir en genel anlamıyla sadece petrol bazlı yakıt kullanmayan araçlar için kullanılan bir isimlendirme. Mısır ya da şeker kamışının damıtılması sonucu elde edilen etanol bir çeşit esnek yakıt uygulamasıdır. Bildiğimiz kurşunsuz benzine %85’e varan oranlarda karıştırılarak elde dilen etanol de en az kurşunsuz benzin kadar kaliteli ve daha temiz bir yanma sağlar. Etanolün dışında alkol bazlı metanol gelmektedir. Karışım oranları; E85, E10 ve M85 vs olabilmektedir.
Kısaca esnek yakıtlı araçlar, benzinle değişik oranlarda karıştırılan bioethanolü (gasohol) kullanabilen araçlardır. Honda gibi bazı firmalar FFV’lerin satışına yönelik olarak, bu günlerde bio-etanolün oldukça popüler olduğu Brezilya’da çalışmalar yürütmektedir.
Konu İle İlgili Tanımlar:
Esnek Yakıtlı Araç: Orijinal adlandırmalarıyla, flexible-fuel vehicle (FFV), dual-fuel vehicle ya da flex-fuel olarak isimlendirilir. İki yakıt kaynağı arasında bir alternatif sunabilen araçlardır. Bu araçta benzinle değişik oranlarda karıştırılan biyoethanol (gasohol) kullanılabilmektedir.
E85: Özel olarak dizayn edilmiş benzinle ya da % 85’e kadar etanol (E85) ile karıştırılmış olan esnek yakıtlı araçlarda kullanıldığı bir yakıttır.
E10: % 10 etanol ve % 90 benzin karışımına denir.
M85: Özel olarak dizayn edilmiş benzinle ya da % 85’e kadar metanol (M85) ile karıştırılmış olan esnek yakıtlı araçlarda kullanılan bir yakıttır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑