Seyahate giderken otomobilime portatif bagaj takıyorum. Kanuni bir sakıncası var mıdır?

Sayın yetkili
Seyahate giderken otomobilime portatif bagaj takıyorum. Kanuni bir sakıncası var mıdır?
Bilgi verirseniz memnun olurum. Saygılar. Ahmet Arzu

Sayın Ahmet Arzu,
Aracın üzerinde bagaj yerlerinin tayininde aracın dengesi ve emniyeti göz önünde tutulmalıdır. Yapılan yükleme hem aracın yüklü ağırlığı ve tavanın taşıma kapasitesi hem de aracın sürüş dengesi/dinamiği dikkate alınarak yapılmalıdır. Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) hakkında yönetmelikte Seri Tadilat/Seri İmalat Araç Uygunluk Belgesi’nde tavandaki “izin verilen azami tavan (portbagaj) yükü”belirtilmelidir. Bunu yanı sıra aracın arkasına takılacak portatif bagajlarda ise; bildiğim kadarı ile bagaj araca bir elektrik soket bağlantısıyla da bağlı olmalı. Ayrıca bagajda seyir emniyeti için hem aydınlatma sistemi tamamlanmalı hem de plaka bulunmalı. Ancak bu tür uygulamalarda öncelikle ilgili araç üreticisinin tavsiye ve önerileri dikkate alınmalıdır. Sonra bu öneri ve tavsiyeler ışığında araç dinamiğinin ve seyir emniyetinin korunmasından da ödün verilmeyecek montaj[lar] sağlanmalıdır.
Dr. Abdullah DEMİR

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. abdullah dedi ki:

    Sayın Hocam,
    Peugeot 306 plitanium sedan 2001 model arabama portbagaj taktırmak istiyorum.Aracın muayenesini bu ay içinde yaptıracağım.Taktırıp muayeneye gidersem muayenede sorun çıkar mı? Ruhsata portbagajı resmi olarak işletmek için neler yapılmalı,nereden nasıl bir belge alınmalı,bana yardımcı olabilecek bir isim önerebilir misiniz.Trabzon’da ikamet ediyorum.Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir