Oto Haber

Published on Ocak 3rd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ulaşım talebindeki artış hem emisyonları hem de enerji tüketimini arttırıyor…

Günümüzde artan ulaşım talepleri ile birlikte, enerji tüketimi ve buna bağlı olarak taşıtlardan kaynaklanan kirletici emisyon değerleri giderek artmaktadır. Dünya genelinde petrol tüketimi içerisinde ulaştırma sektörünün payı 1980 yılında %30 iken, 2006 yılında %52 değerine ulaşmıştır (IEA, 2008). Bu değerin 2015 yılında %54 ve 2030 yılında da %57 seviyesine ulaşması beklenmektedir. Kuzey Amerika, Avrupa ve OECD ülkelerinde ise ulaştırma sektörünün petrol tüketimindeki payı dünya genelinin daha da üzerinde yer almaktadır. Bu durum özellikle taşıt yoğunluğunun fazla olduğu yerleşim merkezlerinde karayolu taşıtlarından kaynaklanan kirletici emisyonların kontrolünü güçleştirmektedir.

Ülkemizde de 1990 yılından 2007 yılına kadarki dönemde, ulaştırma kaynaklı enerji tüketimi iki katına ulaşmıştır. Bu miktarın yaklaşık %85 kadarı karayolu taşıtları tarafından tüketilmektedir (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2009).

Kaynak: Cem Soruşbay, “Kentiçi Ulaşımda Toplu Taşımacılık Sistemlerinin Kirletici Emisyonlar Açısından Değerlendirilmesi”, Transist 2012.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑