Oto Haber no image

Published on Temmuz 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Türkiye’nin küçümsenemeyen gücü

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, Türkiye’nin kalkınmasının şans eseri olmadığını belirterek, “Türkiye gelecekte küresel ekonomiler içinde ana lige girecek ilk onbir ülke arasında olacaktır” dedi.
Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin, Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kuruluşunun 25. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Zetsche, bu yıl aynı zamanda otomobilin keşfedilişinin 125. yılını kutladıklarını kaydetti. Etkinlik için hazırlık yaparken Türkiye için bir reklam gördüğünü, bu reklamda “Türkiye’de her zaman daha fazlasını göreceksiniz” dendiğini aktaran Dieter Zetsche, Daimler için bu düşüncenin bir “motto” olduğunu, Türkiye’de hep daha fazlasını bulduklarını ifade etti. Daimlerin Türkiye’de çok güçlü bir mevcudiyeti bulunduğunu, 1960’lı yıllardan beri Türkiye’ye 670 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirildiğini anlatan Zetsche, Daimler bünyesinde 4 bin 400 kişinin Türkiye’de çalıştığını söyledi. Zetsche, 2010 yılında son derece etkili bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve çift haneli büyüme rakamı yakaladıklarını ve tüm dünyada 1 milyon 200 binden fazla otomobil sattıklarını belirtti. “Bu yılın ilk ayında globalde sattığımız kadar aracı hiç bir zaman satmadık” diyen Dieter Zetsche, global ekonomik krizden sonra çok büyük toparlanma yaşadıklarını anlattı.
Akıllı politikaların sonucu
Zetsche, Türkiye’de binek otomobilde bir kriz yaşanmadığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “2008-2010 yılları arasında Türkiye’de satışlar büyümeye devam etti ve geçen yıl bu piyasada bütün zamanların satış rekorunu kırdık. Türkiye olağanüstü ekonomik kalkınma sağlayan bir ülke. Bu şans eseri oluşmadı. Bu, çok akıllıca ortaya konan ekonomi politikalarının da bir sonucuydu. Son iki yıl içerisinde dünyadaki birçok siyasetçi ekonomiyi nasıl istikrara kavuşturacakları konusunda mücadele verdiler. Son 10 yıl içinde Türkiye bunun nasıl yapılacağını gösterdi. Yine kaplanın sadece Güneydoğu Asya’ya ait bir kavram olmadığını gördük. Türkiye hakikaten bir kaplan devletin gücüne ve dinamiklerine sahip. 2010’da hiç bir Avrupa ekonomisi Türkiye kadar hızlı büyümedi. Türkiye son beş yıl içinde büyümede bütün OECD ülkelerinin önüne geçti. Dolayısıyla Türkiye gelecekte küresel ekonomiler içinde ana lige girecek ve ilk 11 ülke arasında olacaktır. Türkiye şimdi de G-20 ülkelerinin bir parçası ve Avrupa Birliği’nin de kapıları sonuna kadar Türkiye’ye açık olmalı.”
Kaynak: Ekonomi.haberturk.com, 10 Temmuz 2011 (Delenmiş haber).

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑