Oto Haber

Published on Ağustos 8th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Son ekonomik gelişmeler otomobile yüzde 5 zam getirdi

Otomotiv markaları, Ağustos itibarıyla 2011 model araçları 2.50 liraya dayanan euro nedeniyle zamlı satışa sundu. Peki hangi marka ne kadar zam yapmak zorunda kaldı?

Otomotiv markaları, 2.50 liraya dayanan euro nedeniyle otomobillere zam yapmak zorunda kaldı. Ağustos başı itibarıyla, 2011 model yılı araçlar yüzde 2 ile 5 arasında fiyat artışına uğradı. Markalar, 2012 model yılı otomobillerin fiyatlarını da önümüzdeki dönemde yeniden ayarlayacak
Dünya finans piyasalarında yaşanan dalgalanmaya paralel euronun 2.50 liraya dayanması üzerine otomotiv markaları zam yapmak zorunda kaldı. Şirketler dövizdeki yüzde 18’lik artış nedeniyle yılbaşından bu yana ortalama yüzde 8 oranında zam kararı almıştı.
Türk Lirası’yla satış gerçekleştiren şirketler, Ağustos ayı itibarıyla 2011 model yılı araçlara yüzde 2 ile 5 arasında zam yaptı. Ford, Renault, Citroen, Volvo, Toyota, Kia, Dacia, Nissan, Geely gibi markalar araçların fiyat etiketlerini değiştirdi. Opel, Doğuş Otomotiv markaları Volkswagen, Skoda, Honda, Seat, Mazda şimdilik beklemede kalmaya karar verdi. Mercedes, BMW, Audi gibi premium markalar ise yaklaşık 2.20 lirada sabit tuttukları döviz kurunu değiştirmek zorunda kaldı. Markalar 2012 model yılı için de yüzde 5’e varan oranda zam yapacak. Peki hangi marka ne kadar zam yapmak zorunda kaldı?

-Renault ve Dacia, 2011 modellere yüzde 2-3 oranında zam yaparken, 2012 modellerde zam yüzde 5’leri buldu.
-Ford’un 2011 modelleri yüzde 3 zamlı satılıyor. Şirket, 2012 modellerin fiyatını yüzde 5 yükselteceğini bildirdi.
-Citroen zam oranını yüzde 3-4 arasında tuttu.
-Yerli ürünleriyle 2012 model yılına geçen Hyundai Assan, fiyatlarda yüzde 2-3 artışa gitti.
-Volvo Türkiye, fiyatlarla yüzde 2-3 oynadı.
-Çelik Motor’un markaları Kia ve Geely modellerine yüzde 3’e varan zam geldi.
-Nissan Türkiye sadece Note ve X-Trail modellerinde yüzde 2’lik fiyat artışına gitti.
-Toyota Otomotiv, fiyat etiketlerini modellerine göre yüzde 1 ile 3 arasında yükseltti.
-Şu an beklemede olan Volkswagen Binek Araç, 2012 model yılına dönük yüzde 3-5 oranında zam yapmayı planlıyor. VW Ticari de Ağustos ortasına kadar kurun seviyesini izleyerek, zam yapıp yapmama kararını verecek.
-Skoda 2011 model araçlara zam uygulamazken, 2012 model yılında 3-5 oranında zam yapacağını açıkladı.
-Fiat’ın 2011 model yılı araçları zamlanmadı. 2012 model yılı araçlarda fiyat artışı yaklaşık yüzde 4 olacak.

Kaynak: Vatan’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Otomobile yüzde 5 zam geldi” haberinden alınmıştır (08/08/2011).

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑