Ford Otosan ihracat cirosunu yüzde 45 artırdı

Ford Otosan‘ın temmuz sonunda geçen yılın aynı dönemine göre ihracat cirosunu yüzde 45 artırarak 2 milyar 180 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Ford Otosan’dan yapılan yazılı açıklamada, Ford Otosan’ın 2011 yılının ilk yarısını otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu olarak geride bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, 2011 yılı ilk 6 ayında elde ettiği ihracat geliri ile Türkiye otomotiv sektörünün lider ihracatçısı olan Ford Otosan’ın temmuz sonunda geçen yılın aynı dönemine göre ihracat cirosunu yüzde 45 artırarak 2 milyar 180 milyon dolara ulaştığı ifade edildi.

Haziran ayı itibariyle 3’üncü vardiyayı başlatan Ford Otosan’ın, temmuz ayında 24 bin 602 adet araç ihraç ederek 395 milyon dolarlık rekor ihracata imza attığı bildirilen açıklamada, temmuz sonu itibarı ile ihracatın 134 bin 892 adede ulaştığına dikkati çekildi.

Ford Cargo, Transit ve Transit Connect araç ihracatını beş kıtaya gerçekleştiren Ford Otosan’ın Temmuz ayında son olarak Newyork’a Transit Connect Taksi ihracatını gerçekleştirerek Türkiye’nin gururu olduğu belirtildi.

Ford Otosan’ın, araç ihracatında sağladığı artışın yanı sıra Almanya, İngiltere, Romanya, Brezilya ve ABD gibi önemli pazarlara yaptığı yedek parça ihracatını da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 artırdığı ifade edildi.

Açıklamada, Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay’ın şu görüşlerine yer verildi: “Ford Otosan olarak yılın ilk 6 ayında ihracat geliri açısından sektörümüzün lider kuruluşu olduk. Temmuz ayında kendi aylık ihracat rekorumuzu kırarak başarımızı artırarak sürdürdük.

Avrupa pazarında binek otomobilde yaşanan durgunluğun aksine ticari araçlarda öngördüğümüz bir hareketlilik söz konusu.

Haziran ayında devreye aldığımız üçüncü vardiya sayesinde maksimum kapasite kullanımına ulaştık, artan ihraç pazar payı ve yeni pazarlarda oluşan ek talep artışlarına hızla cevap vererek temmuz ayında rekor ihracat yapan şirket olduk.

Katma değeri yüksek ürünlerimiz ve ‘Net İhracatçı; kimliğimizle otomotiv sektörüne bugün liderlik ederken, yarın ihracatımızı daha da artırabilmek amacıyla 1 milyar doları aşan yatırımlarımıza büyük bir hızla devam ediyoruz.”

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ford Otosan ihracat cirosunu yüzde 45 artırdı” haberinden alınmıştır (08/08/2011).

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...