Renault Grubu dünya satışlarını arttırdı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu yılın ilk yarısında dünya ticari sonuçlarına göre, Renault Grubu’nun satışları, dünyada satılan 1,4 milyon adet araçla tarihi düzeye erişti.
Renault açıklamasına göre, Grup uluslararası pazarlarda 542 bin adet araç satışıyla (2010’un birinci yarıyılına göre yüzde 20,4) hem büyüme potansiyelini hem de küreselleşme sürecini sürdürmüş oldu. Avrupa dışında satılan Renault grubu araçlarının payı 6 puan artışla yüzde 40’a ulaştı.
Ticaret ve Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jerome Stoll, “Avrupa’daki satışların değişkenliğine rağmen Grup ticari büyümesini sürdürdü ve tüm zamanların ilk yarı yıl satış rekorunu kırdı. Bu performans, öngörüldüğü gibi yüzde 20’nin üzerinde satış artışıyla uluslararası pazarlardaki güçlü büyümeye dayanıyor. Bu başarıda, Grup için kilit öneme sahip olan iki ülke başrolü oynadı: Brezilya ve Rusya…” değerlendirmesini yaptı.
Dünyada binek otomobilde, Renault Grubu satışlarını yüzde 0,4 oranında artırarak 1.192.564 adete çıkardı. Dünya pazar payı ise yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. Ticari araçta, Renault Grubunun satış miktarı 2010 yılına göre yüzde 12,7’lik artışla 181.599 araca ulaştı.
Stoll, şunları kaydetti: “Avrupa’daki yüksek sipariş portföyü sayesinde ve uluslararası pazarlardaki atağımızın sürdürülmesiyle, Renault Grubu, yılın tamamında yeni bir satış rekoru öngörüyor. Avrupa’da, yılın ikinci yarısına Renault’nun elektrikli araç gamının ilk üç modeli Kangoo Z.E., Fluence Z.E. ve Twizy’nin lansmanı da damgasını vuracak.” dedi.
Türkiye’de yüzde 69 artış
Türkiye’de satışlarını yüzde 69 artırarak 68.831 adete çıkaran Grup (Renault ve Dacia markaları) kendi satış rekorunu kırdı. Renault Symbol 18.600 adet satış ve yüzde 71’lik bir artışla, tüm sınıflarda en çok satılan model oldu. Renault Fluence 14.700 adet satışla segmentinin lideri oldu.
Renault Grubu’nun en büyük 15 pazarı, grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 83’ünü oluşturdu
Kaynak: Haber7’de yayımlanan “Renault’un dünya satışlarında artış” haberinden derlendi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir