Oto Haber

Published on Temmuz 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Renault Grubu dünya satışlarını arttırdı

Bu yılın ilk yarısında dünya ticari sonuçlarına göre, Renault Grubu’nun satışları, dünyada satılan 1,4 milyon adet araçla tarihi düzeye erişti.
Renault açıklamasına göre, Grup uluslararası pazarlarda 542 bin adet araç satışıyla (2010’un birinci yarıyılına göre yüzde 20,4) hem büyüme potansiyelini hem de küreselleşme sürecini sürdürmüş oldu. Avrupa dışında satılan Renault grubu araçlarının payı 6 puan artışla yüzde 40’a ulaştı.
Ticaret ve Ticari Araçlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jerome Stoll, “Avrupa’daki satışların değişkenliğine rağmen Grup ticari büyümesini sürdürdü ve tüm zamanların ilk yarı yıl satış rekorunu kırdı. Bu performans, öngörüldüğü gibi yüzde 20’nin üzerinde satış artışıyla uluslararası pazarlardaki güçlü büyümeye dayanıyor. Bu başarıda, Grup için kilit öneme sahip olan iki ülke başrolü oynadı: Brezilya ve Rusya…” değerlendirmesini yaptı.
Dünyada binek otomobilde, Renault Grubu satışlarını yüzde 0,4 oranında artırarak 1.192.564 adete çıkardı. Dünya pazar payı ise yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. Ticari araçta, Renault Grubunun satış miktarı 2010 yılına göre yüzde 12,7’lik artışla 181.599 araca ulaştı.
Stoll, şunları kaydetti: “Avrupa’daki yüksek sipariş portföyü sayesinde ve uluslararası pazarlardaki atağımızın sürdürülmesiyle, Renault Grubu, yılın tamamında yeni bir satış rekoru öngörüyor. Avrupa’da, yılın ikinci yarısına Renault’nun elektrikli araç gamının ilk üç modeli Kangoo Z.E., Fluence Z.E. ve Twizy’nin lansmanı da damgasını vuracak.” dedi.
Türkiye’de yüzde 69 artış
Türkiye’de satışlarını yüzde 69 artırarak 68.831 adete çıkaran Grup (Renault ve Dacia markaları) kendi satış rekorunu kırdı. Renault Symbol 18.600 adet satış ve yüzde 71’lik bir artışla, tüm sınıflarda en çok satılan model oldu. Renault Fluence 14.700 adet satışla segmentinin lideri oldu.
Renault Grubu’nun en büyük 15 pazarı, grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 83’ünü oluşturdu
Kaynak: Haber7’de yayımlanan “Renault’un dünya satışlarında artış” haberinden derlendi.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑