Mikro araç segmentine hazır olun!

Kentlerin genişlemesi, mobilizasyon trendleri, düşük emisonlu ve tüketimli araçlara yönelik büyük ilgi otomobil üreticilerini yeni üretim trendine yöneltti.
Önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’da 60’tan fazla mikro araç modeli piyasaya çıkacak.
Büyüme Danışmanlığı ve Araştırma (Growth Consultancy & Research) kuruluşlarından Frost&Sullivan’ın “Avrupa’da Mikro Araç Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı araştırmaya göre, 2013 yılında içinde dört tekerlekli motorsikletler de dahil olmak üzere 60’tan fazla modelin piyasaya sunulacağı belirtildi.
Mikro araç segmentinin önümüzdeki dönemde otomotiv sanayinin en önemli gelir kaynağı olmaya aday gösterildiği araştırmaya göre önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa pazarında mikro araç segmenti, 10 büyük global üreticiden yedisinin dahil olduğu 30’u aşkın sektörel kuruluş açısından en önemli gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor.
Halihazırda çok daha sıkı emisyon normları ve güvenlik donanımı gereksinimleriyle karşı karşıya kalan mikro araç segmenti, özellikle çarpışma testleri açısından yüksek güvenlik kalitesine sahip olacak.
Araştırmada, önümüzdeki üç yıl içinde “A altı” segment araçların tamamının ise 10 büyük otomotiv üreticisinin yedisi tarafından toplam 19 model olarak piyasaya çıkarılacağı öngörülüyor.
Öte yandan, A altı araç segmentinin karakteristik açıdan A segment araçlarına dikkati çekici şekilde benzerlikleri sebebiyle dört tekerlekli motorsiklet pazarına kıyasla daha hızlı büyüme göstermesi bekleniyor.
Frost&Sullivan endüstri analistlerinden Vishwas Shankar, mega şehirlerin genişlemesi, mobilizasyon trendleri, düşük emisyonlu ve düşük tüketimli araçlara yönelik büyüyen ilginin büyük otomotiv üreticilerini küçük araç segmentine yönelttiğini belirterek, buna paralel olarak Avrupa’da yeşil çevre politikaları, hükümet sübvansiyonları, park ücretlerinden muafiyet ve sürüş için ehliyet yerine araç tip onayının yeterli olması gibi faktörler dolayısıyla küçük araç segmentinin patlama yapacağını vurguladı.
Büyük otomobil üreticilerinin gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Shankar, söz konusu segmentte 30’dan fazla modelin 2010 Paris Motor Show ve 2011 Cenova Motor Show fuarlarında sergilenmiş olmasının geleceğe yönelik dikkati çekici işaretler olduğunu kaydetti.
Bu araçların çoğu elektrikli olacak
Araştırmaya göre, piyasaya çıkması merakla beklenen mikro araçların yüzde 75’inin elektrikli araç olması öngörüldü. Ancak fazla uzun mesafe gidememeleri ve sınırlı hızları en önemli dezavantajları olarak gösterildi. Diğer yandan, büyük otomobil üreticilerinin daha sıkı emisyon normları ve yükselen güvenlik düzeyi şartlarını A altı segmente uygulaması büyük önem taşıdı.
A altı araçların aksine geleneksel binek otomobiller sübvansiyon ya da indirimlerden faydalanmıyor, bunun sonucu olarak üreticiler azalan kar marjlarıyla karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla elektrikle çalışan dört tekerlekli motorsikletlerin sahip oldukları muafiyetler, otomobil üreticilerine de avantaj sağlıyor. Sonuç olarak farklı modellerde dört tekerlekli elektrikli motorsikletlerin ve ardından motor torku ve gücü yükseltilmiş A altı araçların satışlarını patlama noktasına taşımak mümkün görünüyor. Nitekim geleneksel binek araçların artan maliyet sorunlarına karşı büyük üreticiler yatırımlarını yeni nesil iş modellerine odaklamış durumda bulunuyor.
Avrupa’da Renault, PSA Peugeot Citroen, Tata Motors ve daha birçok otomobil üreticisinin A altı araçlar ile mikro araç segmentine giriş yaptığını vurgulayan Shankar, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın tüm yollarında küçük araçların devrinin başlayacağının altını çiziyor.
Kaynak: Haber7’de yayımlanan “Otomobil üretiminde yeni trend!” haberinden derlendi.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...