Oto Lastik

Published on Mart 20th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Goodyear’ın Marathon “Rüya Takımı” ile filolar tasarruf ediyor!

Goodyear’ın Marathon “Rüya Takımı” ile Filolar, Yılda 200.000 Avro Tasarruf Edebiliyor

Goodyear Marathon lastiklerinden oluşan “Rüya Takım” düşük yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansı ile, uzun mesafeli yük taşımacıları için önemli miktarlarda yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.
Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear’ın geliştirdiği, Marathon lastikleri sayesinde uzun mesafeli taşımacılık filoları yakıt maliyetlerinden yıllık 200.000 Avro tasarruf edebilecek. 50 araçlık tipik bir filo işletmesi için bu hacimde bir tasarruf sağlanabiliyor[1]. Yeni AB lastik etiketi uygulamasına göre, yakıt verimliliğinde D sınıfı olan lastikler yerine, Goodyear LHS II + ön lastikler, LHD II + çekiş lastikleri ve LHT II treyler lastiklerinden oluşan “Rüya Takımı” lastikleri kullanıldığında yılda 145.000 litre dizel yakıttan tasarruf sağlanabiliyor. Ülkemizde yakıt fiyatının 1,77 Avro olduğu dikkate alındığında bu tasarruf daha da yüksek olmaktadır.

Tasarruf sağladığı gibi çevreyi de koruyor

Goodyar’ın “Rüya Takım”ı, 50 kamyonluk bir filoda yalnızca daha az dizel yakıt kullanarak yakıt masrafından tasarruf etmenin yanı sıra, karbondioksit emisyonunu da 380 ton azaltarak çevre için oldukça önemli bir kirlenmenin önüne geçiliyor. Tipik bir beş dingilli 40 tonluk uzun mesafe nakliye kamyonu, litresi 1.50 Avro olan yakıtla 100 km’de 32,26 litre yakıt tüketerek yılda 100.000 km yol yapıyor, bu durumda tasarrufu yıllık ortalama 4,344 Avro oluyor. Bu da, 2896 litre yakıt tasarrufu yapılmasını ve zararlı CO2 emisyonlarının 7616 kg azaltılmasını sağlıyor.

“Goodyear Marathon lastikleri yalnızca yakıt verimliliği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yüksek kilometre performansı sağlar”

Goodyear Türkiye Ticari Lastikler Direktörü Mahmut Sarıoğlu, Maliyet konusunda çok dikkatli olmak gereken bu zamanlarda en ucuz seçeneğe yönelmeye meyilli oluruz fakat sonunda bize en çok masrafı bu seçenek çıkarabilir. Kullanılan malzemelerin kalitesi, aynı zamanda tasarımlarımız ve teknolojimiz sayesinde, Goodyear Marathon lastikleri yalnızca yakıt verimliliği yüksek bir çözüm sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yüksek kilometre performansı sağlar; diş açma ve kaplama özellikleri sayesinde de lastik ömrü uzatılmış olur. Lastiklerimizin hem kullanıcılara hem de maddi tasarruf, daha az yakıt kullanımı ve daha az emisyon anlamlarında çevreye ciddi kazanç sağladığına inanıyoruz.2diyor.

“Rüya Takımının”, ıslak yolda fren performansı ile ilgili olarak önemli ölçüde daha kısa fren mesafesi gibi üstün avantajları da var. Goodyear Marathon grubu, tüm popüler uygulamaları kapsayacak birçok ebada sahip. Bu lastiklerin %20’si, AB lastik etiketine göre yakıt verimliliğinde B sınıfında ve ıslak yol tutuşta B veya daha üst sınıftadır; %95’i yakıt verimliliğinde C sınıfında ve ıslak yol tutuşta C veya daha üst bir sınıftadır. Tüm bunlar, Marathon lastiklerinin üstün performans düzeyini ortaya koymaktadır.

Operatörler, www.fleet-calculator.eu adresinden ücretsiz olarak ulaşılabilen Goodyear filo hesaplayıcıyı kullanarak, bekleyebilecekleri tasarruf miktarını hesaplayabilir. Burada, araçları ile ilgili verileri tam olarak girdikleri zaman, farklı lastiklerden alacakları sonucu karşılaştırabilirler.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑