Ford yeni Focus ST’de, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 Görev Yapacak

Goodyear’ın geliştirdiği yüksek performans lastiği (UYP) Eagle F1 Asymmetric 2, Ford’un Focus ST modelinde dinamik bir sürüşün yanında öncelikle talep edilen güvenlik kriterlerini de destekliyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear, otomobil üreticisi Ford’un yeni Focus ST modeli için Eagle F1 Asymmetric 2 235/40 R18 95Y XL ebadını seçtiğini duyurdu.

Goodyear’ın 2011 yılının başında pazara sunduğu UYP lastiği Eagle F1 Asymmetric II, Goodyear’ın devrim niteliğindeki Aktif Frenleme (Active Braking) Teknolojisi ile geliştirilmiştir. Bu teknoloji sayesinde Eagle F1 Asymmetric 2, fren esnasında aracın yolla temasını artırarak ıslak yolda 3 metre, kuru yolda 2 metre daha kısa fren mesafesi sağlıyor[1]. Ayrıca kilometre performansını artırarak ve yuvarlanma direncini düşürerek, yakıt tasarrufu sağlıyor ve CO2 emisyonlarını azaltıyor.

Ford tarafından 2010 Paris Motor Show’da tanıtılan üçüncü kuşak Focus ST, yeni spor görüntüsü ile tamamen yeniden tasarlandı. Bu sportif araba, sessiz bir iç mekân sunarken güvenliğe de odaklanıyor. Sürücü ile dış dünya arasındaki bağın kopmamasını sağlayacak teknolojik üstünlükler ve torku çekişin olduğu lastiğe yönlendiren viraj yardım sistemi ile donatıldı.

“Hem Focus ST hem de Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, kalite ve güvenliğe önem veren bir geçmişe sahip…”

Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Sibel Raif, “Hem Focus ST hem de Goodyear’ın Eagle F1 Asymmetric 2 lastiği, kalite ve güvenliğe aynı anda önem veren bir geçmişe sahiptir. Biz Ford’dan, güvenliğe öncelik verilerek tasarlanmış bir aracın birçok ekstra özelliğinden birkaçı olan ön koltuğa monte edilmiş standart yan hava yastıklarını, ön ve arka perde hava yastıklarını aldık” dedi.

Goodyear’da yol güvenliği konusunda kararlılığa sahip olduklarını ve yapılan her işin merkezine güvenliği yerleştirdiklerini vurgulayan Raif, “Sürücü fren yaptığında yolla teması artıran “ActiveBraking” teknolojisini bu nedenle geliştirdik. Bu teknoloji, en çok ihtiyaç duyulan anlarda kullanıcısına daha kısa fren mesafesi sağlıyor” şeklinde konuştu.

Goodyear’ın 2011 yılının başında piyasaya sunduğu UYP lastiği Eagle F1 Asymmetric 2, hem orijinal ekipman üreticileri arasında hem de yenileme pazarında şirketin en başarılı ürünlerinden biri oldu.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir