Oto Haber

Published on Ekim 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Nissan sürücüsünü anlayan otomobil üzerine çalışıyor

Nissan ve İsviçreli bilim adamları, sürücüsünün aklından geçenleri okuyabilen ve yapacağı hareketi tahmin edebilen bir otomobil üzerinde çalışıyor.

Nissan ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) arasında karayolu güvenliğini arttırmayı amaçlayan bu işbirliği başarılı olursa, geleceğin araçları, viraj almayı veya dönüş yapmayı düşünen sürücülerinin bu isteğini hesaplayarak, doğru hız ve konumu belirleyerek, sağa veya sola dönüş için kendilerini hazırlayabilecekler.

Tekerlekli sandalye kullanan engellilerin düşünce transferiyle araçlarına manevra yaptırmalarına olanak sağlayan bir beyin-makina arayüzü (BMI) sistemi geliştiren EPFL’deki bilimadamları, şimdi de otomobil sürücülerinin araçlarıyla etkileşime geçebilmeleri için bu teknolojiyi uyarlamanın bir yolunu bulmaya çalışıyorlar.

BMI teknolojisini gayet başarılı bir şekilde geliştiren ve insan konsantrasyonu seviyesiyle bu sistemin çalışmasını sağlayan bilimadamları sürücünün bir sonraki hareketini tahmin edebilecek ve sürücünün anlayış durumuyla yol koşullarını bir arada değerlendirecek, istatistik analizleri kullanan sistemler üzerinde çalışıyorlar.

Araştırma ekibi, beyin faaliyetini ölçerek, göz hareketlerini izleyerek ve aracın çevresindeki ortamı tarayarak, otomobilin, sürücüsünün ne yapmayı planladığını anlayabileceğini ve sürücüsüne güvenli bir şekilde manevra ettirebileceğini düşünüyor.

AA, haber7

 

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑