Oto Haber

Published on Temmuz 5th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

2

Kısaca Yeni Ford Focus’un iç mekanı, direksiyon sistemi ve bagaj hacmi nasıl?

Focus’un iç mekanı bu sınıfın en iyisi olamayacak kadar vasat. Bunun en büyük nedeni Türkiye’ye getirilmeyen Sony müzik sisteminin eksikliği yüzünden aracın büyük bir Fiesta gibi hissettirmesi. Sony ses sisteminin müşteri talepleri doğrultusunda bu yılın dördüncü çeyreğinde getirilebilecek. Aracın iç mekanında kullanılan yumuşak yapılı malzemelerin kalitesi oldukça memnun edici. Yeni Focus yalıtım anlamında da ciddi mesafeler kat etmiş ve bu sayede konfor önemli ölçüde artmış. Yakıt tasarrufu amacıyla elektrikli hale getirilmiş yeni direksiyonun kullanımı çok rahat.

Türk otomobil müşterisinin Focus’ta eleştireceği kısım ise bagaj hacmi olacaktır. Hatcback modelin 277 litrelik bagaj hacmi küçük kardeşi Fiesta’dan bile daha az.  Focus II sedanın 526 litrelik devasa bagaj hacmi yeni jenerasyon Focus Sedan’da 372 litreye düşmüş. Tam boy stepne kullanılması sebebiyle bu kadar daralan bagaj hacmi Türk tüketicisinin tercihlerini etkileyebilir.

Kaynak: Haziran 2011 Arabam.com e-dergi’den derlenmiştir.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑