Dördüncü nesil Jeep Grand Cherokee’nin süspansiyon ve çekiş sistemi

Quadra-Lift yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi ile alıcısının karşısına çıkan Grand Cherokee arazi de gücüne güç katmaktadır. Yeni Select-Terrain ile de kullanıcıların sürüş koşullarına en uygun çekiş sistemini seçmelerine imkan sağlıyor. Ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemleri ile yol tutuş ve seyahat konforunu sunan yeni Grand Cherokee, Jeep markasının efsanevi 4×4 sistemi torque-on-demand (TOD) (değişken tork) ve çekiş gücünü koruyarak, yüksek asfalt sürüş performansı yaşatıyor.

Jeep Grand Cherokee’de, en iyi sürüş performansı için beş ayrı yükseklik ayarı özelliğine sahip yeni Quadra-Lift hava süspansiyon sistemini sunuluyor. Normal Sürüş Yüksekliği (NRH), 20,6 cm yükseklik, karayolu sürüşü sırasında hem gelişmiş yakıt ekonomisi ve hem de gelişmiş aerodinamiklik sağlıyor. Off-Road 1 modu engelleri aşmada ek yükseklik için aracı 3,3 cm daha fazla kaldırarak 24 cm’lik açıklık oluşturuyor. Off-Road 2 modu  Jeep’in efsanevi arazi gücünü sunuyor ve 27 cm’lik zemin yüksekliğine ilave olarak 6,6 cm’lik yükseklik sağlıyor. Park Modu; kolay hava girişi/çıkışı ve üst bagaj yüklemesi için aracı NRH’den 3,8 cm kadar alçaltıyor. NRH ve Park Modu sürücü tarafından seçilebiliyor. Bu da, sürücüye aracın sürüş yüksekliği üzerinde kontrol imkanı sağlıyor. Aero Modu; aracı NRH’den 15,2 cm kadar alçaltıyor. Aero modu, araç hızı ile kontrol edilerek, en iyi performans ve yakıt ekonomisi için ayarlanabiliyor.  Quadra-Lift sistemi hem otomatik, hem de manüel olarak kontrol edilebiliyor.

Quadra-Lift havalı süspansiyon sistemine ek olarak, yepyeni Selec-Terrain çekiş kontrol sistemi, tüm arazilerde en iyi deneyim için sürücülerin arazi ayarını seçmesini mümkün kılıyor. Bu özellik, elektronik olarak kelebek kontrolü, şanzımanın vites değiştirme, ara şanzıman, çekiş kontrolü ve elektronik stabilite sistemi (ESC) dahil, 12 farklı aktarma organı, fren ve süspansiyon sistemi ile koordine ediliyor.

Selec-Terrain’in kontrol ibresi tüm arazilerde en iyi sürüş deneyimine sahip olmak için sürücünün beş sürüş koşulu arasında seçim yapmasını mümkün kılıyor. Kum/Çamur modunda çekiş kontrolü ve Quadra-Lift tekerlek dönüşüne hassas bir tepki ile çalışarak, tork en iyi performans için ayarlanıyor. Spor moduna geçildiğinde sistem karayolunda gelişmiş  “eğlenceli sürüş” becerisi sağlıyor. Otomatik modunda sistem herhangi bir karayolu veya arazi koşuluna otomatik olarak adapte oluyor. Kar modunda araç çekişi karla kaplı yollarda en üstün performans için ayarlanıyor. Kaya modundaysa Quadra-Lift havalı süspansiyon sistemi 27 cm’lik maksimum yüksekliğe çıkarılıyor.

Kaynak: Haziran 2011 Arabam.com e-dergi’den derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...