Oto Haber

Published on Kasım 16th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Infiniti yeni kompakt modelini Avrupa’da kendi bünyesinde üretmeye karar verdi

Geleceğin lüks kompakt otomobili olarak tanımlanan yepyeni bir modelin üretimi için fizibilite çalışmalarını tamamlayan Infiniti, bu modeli Avrupa’da kendi bünyesinde üretmeye karar verdi. Markanın, Avrupa pazarında büyümesi için fırsat yaratacak olan bu yeni model, yine Avrupa’daki bir tesiste üretilerek lojistik avantaj sağlayacak. Yeni modelde, Mercedes’le birlikte geliştirilen platformun kullanılması planlanıyor. Ürün detayları, üretim yeri ve üretime başlama tarihi kısa bir süre sonra açıklanacak olan yeni lüks kompakt modelin 2015 yılında yollara çıkması bekleniyor.

Renault-Nissan ve Daimler arasında 2010’da yakıt tasarruflu araçların üretimi, ortak motor ve platform kullanımı için başlayan işbirliği genişleyerek devam ediyor. Infiniti, tüm lüks kompakt araçlar için Mercedes’le birlikte geliştirilen platformu paylaşmayı planlıyor. Yakıt tasarrufu sağlayan ve dünya çapında diğer başka projeleri içeren bu ortaklık doğrultusunda Avrupa pazarı için yepyeni bir lüks kompakt model üretilecek.

Infiniti, yeni lüks kompakt otomobilin fizibilite çalışmalarına tedarikçisi Magna Steyr ile başlamıştı. Ancak yapılan fizibilite çalışmaları sonrasında Infiniti bu aracı Avrupa’da bulunan bir üretim tesisinde kendi bünyesinde üretmeye karar verdi. Tüm tasarım, mühendislik ve geliştirme çalışmaları planlar dahilinde devam ediyor. Yeni modelin detaylı ürün bilgileri, üretimine nerede ve ne zaman başlanacağı kısa bir süre sonra açıklanacak. Bu yeni model Infiniti markası için yeni müşterilere ulaşma ve Avrupa gibi önemli pazarlarda büyüme anlamında önemli bir fırsatı temsil ediyor.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑