Oto Haber no image

Published on Haziran 26th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Çocukları hava yastığı yapmayın!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı: 25 kilogramlık çocuk öne fırlayınca yavru fil ağırlığına ulaşıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi’ne göre, 45 kilometre hızla giden ve bir trafik kazasında çarpma neticesi aniden duran otomobildeki 25 kilogramlık çocuk, öne fırlayınca yavru fil ağırlığına ulaşırken, aldığı darbe de 3. kattan düşmekle eş değer oluyor.
EGM ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından ülkenin birçok ilinde ”Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” toplantıları düzenleniyor.
Bu toplantılarda, emniyet kemeri kullanımı üzerinde yoğun durulurken, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan tanıtım filmlerinde konuya dikkat çekiliyor. Özellikle emniyet kemeri takılmadığı zaman araç içindekilerin başına gelebileceklerin anlatıldığı tanıtım filmine göre, kazaların yüzde 98’i insan davranışlarından kaynaklanıyor.
Saatte 45 kilometre hızla giden bir otomobilin karıştığı trafik kazasının anlatıldığı tanıtım filminde şunlar kaydediliyor:
”45 kilometre hızla hareket eden araç, bir engele çarptığında olağanüstü bir güçle frenlenir. Ortaya çıkan muazzam enerjiye insan kas ve kemik yapısı direnemez. Emniyet kemeri takılı olmayanlar aynı süratle harekete devam ederler. Sürücünün direksiyona çarparak göğsüne aldığı şiddet tam 6 tondur. Arka koltuk güvenli gibi görünür. Böyle bir çarpmada 25 kilogramlık bir çocuğun öne fırlarken ağırlığı yavru bir fil kadardır. Çocuğun aldığı darbe ise 3. kattan düşmekle aynıdır.”
Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, yaptığı açıklamada, ”Emniyet kemeri takılmaması, ağır yaralanma ve ölme riskini artırıyor. Ön koltukta oturanın kucağında çocuk olduğunu görüyoruz. Bunlar oldukça tehlikeli. Kendi çocuğumuzu hava yastığı gibi kullanıyoruz. Sürücülerin ve araç içindeki yolcuların mutlaka emniyet kemeri takmalarını istiyoruz.
AA, habertürk

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑