Çocukları hava yastığı yapmayın!

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı: 25 kilogramlık çocuk öne fırlayınca yavru fil ağırlığına ulaşıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi’ne göre, 45 kilometre hızla giden ve bir trafik kazasında çarpma neticesi aniden duran otomobildeki 25 kilogramlık çocuk, öne fırlayınca yavru fil ağırlığına ulaşırken, aldığı darbe de 3. kattan düşmekle eş değer oluyor.
EGM ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından ülkenin birçok ilinde ”Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” toplantıları düzenleniyor.
Bu toplantılarda, emniyet kemeri kullanımı üzerinde yoğun durulurken, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan tanıtım filmlerinde konuya dikkat çekiliyor. Özellikle emniyet kemeri takılmadığı zaman araç içindekilerin başına gelebileceklerin anlatıldığı tanıtım filmine göre, kazaların yüzde 98’i insan davranışlarından kaynaklanıyor.
Saatte 45 kilometre hızla giden bir otomobilin karıştığı trafik kazasının anlatıldığı tanıtım filminde şunlar kaydediliyor:
”45 kilometre hızla hareket eden araç, bir engele çarptığında olağanüstü bir güçle frenlenir. Ortaya çıkan muazzam enerjiye insan kas ve kemik yapısı direnemez. Emniyet kemeri takılı olmayanlar aynı süratle harekete devam ederler. Sürücünün direksiyona çarparak göğsüne aldığı şiddet tam 6 tondur. Arka koltuk güvenli gibi görünür. Böyle bir çarpmada 25 kilogramlık bir çocuğun öne fırlarken ağırlığı yavru bir fil kadardır. Çocuğun aldığı darbe ise 3. kattan düşmekle aynıdır.”
Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, yaptığı açıklamada, ”Emniyet kemeri takılmaması, ağır yaralanma ve ölme riskini artırıyor. Ön koltukta oturanın kucağında çocuk olduğunu görüyoruz. Bunlar oldukça tehlikeli. Kendi çocuğumuzu hava yastığı gibi kullanıyoruz. Sürücülerin ve araç içindeki yolcuların mutlaka emniyet kemeri takmalarını istiyoruz.
AA, habertürk

Leave a Reply

Your email address will not be published.