Yüksek hız ve dikkat eksikliği kazalara davetiye çıkarıyor…

Uzmanlar yaşanan trafik kazaları ile havanın en sıcak olduğu saatlerinin aynı saatler olduğunu belirterek yaz aylarında yaşanan sıvı kaybının dikkat eksikliğine neden olduğunu söyledi.
Sıvı kaybının vücuttaki tuz ve mineral oranını düşürdüğünü ve bunun dikkat eksikliğine neden olduğunu söyleyen Bolu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Özcan, bu durumdan en fazla sürücülerin olumsuz etkilendiğini söyledi. Sıvı kaybı arttıkça vücuttaki tuz ve mineral oranının düştüğünü belirten Özcan, “Bu oranlar düştükçe kişi de dikkat eksikliği yaşanıyor.” dedi. Mineral eksikliğinin en büyük etkisinin beyin hücreleri üzerinde olduğunu belirterek beyin hücrelerindeki bu zayıflama ve şişme nedeniyle kişi de dikkat eksikliği ve uyku halinin ortaya çıktığını belirti. Bunun kişide istenmeyen davranışlara neden olduğunu söyleyen Mustafa Özcan, “Bunların en başında da direksiyon sallayan sürücüler gelmektedir. Yaşanan kazalar da ki artışta bunu ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.
“Kazaların meydana geldiği saatler havanın en sıcak olduğu saatlerle aynı”
Son aylarda özellikle de haziran ayı içerisinde trafik kazalarıyla çok sık karşılaşmaya başladığımızı söyleyen Özcan kritik saatler olan on bir ile on beş arasında zorunlu haller dışında sıcak ve güneşli ortama vatandaşların çıkmamasını tavsiye etti. Zorunlu haller olduğu taktirde ise tuz ve mineral takviyesi alınmasını öneren Özcan, bol soda gibi içeceklerin içilmesi gerektiğini söyledi. Nisan ayından itibaren istatistiklere bakıldığında trafik kazalarında gözle görülür bir artışın yaşandığını ve 19 günlük süre içerisinde haziran ayı boyunca müdahale edilen 72 kaza da toplam 120 yaralının hastanelere taşındığını söyleyen Özcan, “Bu kazaların meydana geliş saatleri de bizim zorunlu olmadığı müddetçe sokağa çıkılmaması gerektiğini söylediğimiz saatlerle aynı.” dedi.
“Ulaşım sıkıntımız yok”
Kazalara ulaşım noktasında her hangi bir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan Özcan yaşanan trafik kazalarına anında müdahale ettiklerini söyledi. Kışın olumsuz hava şartları ve soğuk hava nedeniyle vatandaşların daha dikkatli olduğunu söyledi. Yazın sürate dayalı kazalar meydana geldiği için trafik kazalarının yaralanmalı olduğunu belirten Mustafa Özcan, “Aldığımız istatistiklerde gerçeği gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: CİHAN, haber7

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...