Hava yastığı olan bir araçta kaza anında emniyet kemerinin takılı olup olmaması ne gibi sonuçlara sebep olur?

Merhabalar, Hava yastığı olan bir araçta kaza anında emniyet kemeri takılmamış olsa ne olur, takılmış olsa ne olur? Açıklar mısınız? K. Kars

Sayın K. Kars,

Hava yastığı, emniyet kemerini takmış olan yolcuların korunma potansiyelini arttırır ve böylece genelde emniyet kemerine ilave bir emniyet sistemi görevindedir. Tüm yolcular daima doğru bir biçimde emniyet kemerlerini takmalıdır. Hava yastıkları bu zorunluluğun önüne geçemez. Bir hava yastığı her kazada açılmaz. Çünkü bazı durumlarda hava yastığı doğru takılmış bir emniyet kemerinin sağladığı korunma potansiyelinin üzerine çıkamaz. Ayrıca bir hava yastığı açıldığında ancak emniyet kemeri doğru bir biçimde takılmış ise yüksek bir oranda koruma sağlayacaktır. Bunun nedeni; emniyet kemeri, yolcuların açılan hava yastığına karşı daha iyi bir pozisyonda kalmalarını sağlar. Örneğin bir önden çarpmada emniyet kemeri sayesinde araç içindeki yolcuların çarpma yönüne doğru hareket etmeleri büyük ölçüde azaltılarak yaralanma riski daha aza indirgenir.

Bir hava yastığının açıldığı kazalarda, hava yastığı ancak doğru takılmış bir emniyet kemerinde, kemerin sağladığı korunma potansiyelinin üzerinde bir korunma, yani ilave bir korunma potansiyeli sağlar.

Kazadan uzak yolculuklar dilerim…

Abdullah Çalışır

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir