Bir Golf, iki farklı sürüş keyfi: Aktif Silindir Yönetimi - ACT - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Mart 17th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bir Golf, iki farklı sürüş keyfi: Aktif Silindir Yönetimi – ACT

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

active-cylinder-managementMekaniğin, elektronikle kusursuz birleşimi ile ortaya çıkan yüksek teknoloji: Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, Volkswagen’de.

Volkswagen Binek Araç, Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’ teknolojisine sahip Yeni Golf 1,4 TSI 140 PS BlueMotion Technology modelini satışa sundu.

Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, tek bir motorla iki farklı kullanım; düşük tüketimle yeterli performans ve her türlü güç ihtiyacına cevap veren yüksek performans tarzına hitap ediyor.

1,4 TSI 140 PS BlueMotion Technology motor ve çift kavramalı şanzıman ‘DSG’ ile birlikte 100 km’de 4,7 lt yakıt tüketen Yeni Golf, 61 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Kompakt sınıf otomobillerde bir devrim niteliği taşıyan Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, bir silindir deaktivasyon sisteminin 4 silindirli bir motorda kullanıldığı ilk seri üretim model olan Yeni Golf’le birlikte showroomlardaki yerini aldı.

Volkswagen’in tüm modellerinde ağırlıklı olarak kullandığı TSI benzinli motor teknolojisini temel alarak geliştirilen Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, motor hacimlerindeki küçülmeyle birlikte sağlanan verim artışını ifade eden “downsizing” akımının en son ve teknolojik açıdan en ileri temsilcisi.

Sadece 7 ileri çift kavramalı DSG şanzımanla birlikte sunulan, 1,4 lt. hacimli, 4 silindirli ve silindir başına iki subaplı bu modern motor, bir egzoz turboşarjı ile güçlendirilerek maksimum 140 PS güç ve 250 Nm tork üretecek şekilde tasarlanmış.

Sürüş esnasında, sürat 130 km/s’nin altında, motor devri 1.250 d/d ila 4.000 d/d arasında ve 250 Nm’lik azami torkun 100 Nm’sinden daha azı talep edildiği sırada motor, 2 ve 3 numaralı silindirleri kapatarak 2 silindirli moda geçiyor. Bunun için, çok hızlı çalışan egzantrik mili kaydırıcıları kullanılıyor ve aynı anda 2 ve 3 numaralı silindire yönlendirilen yakıt enjeksiyonu ve ateşleme kesiliyor.

Tekrar ihtiyaç olması durumunda ise, sadece 11 ms içinde (krank milinin 1,5 turu yeterli) ilgili silindirler sarsıntısız ve hissedilmeden devreye giriyor. Son derece hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem, tek bir motordan iki farklı kullanım tarzına hitap edebilen değişken bir karakter ortaya çıkarıyor. Sakin ve düşük süratli sürüşlerde yeterli performans ve olağan üstü düşük yakıt tüketimi ile her türlü güç ihtiyacını anında kullanıma sunan yüksek performans.

Tüm Yeni Golf’lerde olduğu gibi, Start/Stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanımı ile donatılan 1,4 TSI ACT 140 PS BlueMotion Technology motor, 100 km’de 4,7 lt yakıtla yetiniyor ve sadece 110 g/km CO2 emisyonu değerine sahip. Bu değerleriyle, bir dizel kadar yüksek verimliliğe sahip ve neredeyse sportif bir hatchback kadar yüksek performanslı olan Yeni Golf 1,4 TSI ACT 140 PS BlueMotion Technology, 0’dan 100 km sürate 8,4 sn.’de çıkabilirken, maksimum 212 km/s son hıza ulaşabiliyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑