Bir “Caddy” gördüm sanki?!

Özgün karaktere sahip otomobillere her geçen gün daha az rastlar olduk. Markalar arası ortaklıklar, anlaşmalar, maliyet kaygılarıyla yapılan her hamle, özgünlüğü yok eden etkenler halinde karşımıza çıkıyor. Aynı platformda üretilen otomobiller artık günümüzde birbirlerinden sadece far, tampon, ızgara farklılıklarıyla ayrışır oldu! Eskiden aynı platformda da olsalar, otomobiller birbirinden olabildiğince farklı tasarlanırdı. Hatta markalar arasındaki ortaklıklar dillendirilmez, pek bilinmezdi. Fakat günümüzde bu durum böyle değil, aksine aynı platformda hangi modellerin geliştirileceği önceden açıklanıyor.

skoda-roomster-1.6-tdi-04

Sektörde durum böyle olunca zaten aynı teknolojiye sahip otomobillerin çok da farklı tasarlanmasına gerek görülmüyor. Nasılsa herkes her şeyi biliyor, maliyeti artırmaya gerek yok(!). Fakat bu durumun negatif etkilerini birbirinin kopyası gibi duran ve piyasada bolca gezen otomobillerde görmek mümkün. Sadece adetsel satış bazında başarıya odaklanmış modellerde tasarımın güzelliğinden bahsetmek ne yazık ki mümkün değil.

skoda-roomster-08

Bu durumun etkilerini tüm markalarda bolca görmek mümkün fakat benim en çok dikkatimi çeken Skoda Roomster oldu! İlk nesil Roomster, PQ24 ile PQ34 platformunun harmanlanması ile ortaya çıkarılmış, üzerinde vakit harcandığı belli olan, özgün tasarıma sahip bir otomobildi. Ön koltuklara kadar Volkswagen’in o dönemde küçük sınıf platformu olan PQ24, ön koltuklardan arkası ise kompakt sınıf platformu olan PQ34’te geliştirilmişti! (Bu melez yapı nedeniyle motorlar küçük sınıfa aitken, yakıt deposu kompakt sınıfın 55 litrelik deposuydu). İlk Roomster, küçük sınıf MPV’ler arasında çok farklı bir tasarıma sahipti. Kendine özgü bir yan cam çizgisi olan otomobilin iç mekanı gayet geniş ve konforluydu. İkinci nesil Roomster ise tam bir facia! VW Caddy platformunda geliştirileceği açıklandığında karşımıza ne çıkacağını az buçuk herkes kestirmiştir. Görsellerdeki beyaz otomobil yeni Roomster’in pilot üretim hali. Bu kadarını da beklemiyordunuz değil mi?! Aracın genel dizaynı, Skoda ızgarası ve farları haricinde tamamen VW Caddy ile aynı!

skoda-roomster-11.640

 

Neyse ki bu otomobilin üretimi VW tarafından çok da gerekli görülmedi ve askıya alındı. Aksi halde ekonomik ömrünün sonlarına yaklaşmış Caddy, senelerce karşımıza Roomster olarak çıkmaya devam edecekti! Umarız Roomster, çok daha özgün bir tasarımla bir başka baharda tekrar karşımıza çıkar.

Görüşmek dileğiyle,

Enis BÜYÜKTAŞ

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Mercedes ve Renault'da satış danışmanı olarak görev yaptı. Sonrasında 2015 yılında Borusan Oto İstinye'de Garanti Uzmanı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir