Motor Sporları

Published on Kasım 26th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Sebastian Vettel 2012 dünya şampiyonu, 2011 dünya şampiyonu ve 2010 dünya şampiyonu

Red Bull Üç Kere Üst Üste Çifte Şampiyon Oldu

SEBASTIAN VETTEL, ARABA 1, Bitirme Sırası: 6.lık, Başlama Sırası: 4.lük

“Şu anda aklımdan geçenleri söylemem zor, o kadar adrenalin doluyum ki. Olağanüstü bir yarıştı, bugün bizim için işleri zorlaştırabilecek her şey oldu! 4. Virajda yok yere kendi etrafımda döndüm. Burnum yanlış tarafa dönüktü, bu yüzden geri dönmem gerekiyordu, şansım varmış ki kimse bana çarpmadı. Araba hasar aldı ve düzlüklerde hız kaybettik. Yerler kurudukça hızımız daha da azaldı, ama neyse ki yeniden yağmur yağmaya başladı. Bütün hafta sonu insanlar bizi belli bir yöne sevk etmeye çalıştı ve yağmur yağarsa işimizin daha zor olacağını söyledi, ama bugün yağmurlu koşulları da kuru koşullar kadar sevdiğimizi ispat ettik. Çok ama çok mutluyum. Bu sezon boyunca en önemli şey hep çaba göstermemiz ve kendimizden ödün vermememizdi. Biz sadece işimizi yapmaya ve bildiğimiz yoldan sapmamaya çalışıyoruz, farkı yaratan da bu oldu. Bazı insanlar oyunlar oynar, ama biz bütün dikkatimizi yarışlara veririz ve yolumuza devam ederiz. Milton Keynes’teki ve pistteki herkes sürekli çok uğraştı ve sezonun ikinci yarısında performansımızı gerçekten yükselttik. Takımdaki ve Renault’daki herkese teşekkür etmek istiyorum. Takımda kendini diğerlerinden daha önemli gören hiç kimse yok. Hepimiz birlikte, yan yana çabalıyoruz, tek bir büyük gücüz ve bundan çok gurur duyuyorum. Hâlâ gerçek dışı geliyor. Üçüncü şampiyonluğumu kazanmak, hem de kahramanlarımdan biri olan Ayrton Senna’nın memleketinde kazanmak ifade edilmesi zor bir his. Arabadayken ağlıyordum, ama telsizim çalışmıyordu, belki de bundan memnun olmalıyım! Herhalde yarın daha fazla şey söyleyebilirim, ama şu anda doğru sözcükleri bulamıyorum.”

MARK WEBBER, ARABA 2, Bitirme Sırası: 4.lük, Başlama Sırası: 3.lük

“Bugün yarış beklendiği gibi geçti, tabii ki koşullar hepimizi çok zorladı. Bugün tempo bakımından pek güçlü değildik, Seb de ben de yeniden başlangıçlarda ve orta sertlikteki lastiklerle yarışın startında oldukça savunmasızdık. İç taraftan kötü bir darbe aldım, sanırım Sauber’lerden biriydi, o noktadan sonra çok mücadele etmemiz gerekti. Muhtemelen bugünkü yarıştan alabileceğimiz dereceyi aldık ve iyi bir kararla doğru zamanda ara lastiklere geçtik. Sebastian için harika bir gündü. Artık seçkin bir kulübe katıldı, hatta öne de çıktı, en genç Dünya Şampiyonu olmuştu, şimdi de üçüncü kere şampiyon oldu – ona şapka çıkarmanız gerek. Sezon hızlı geçti, birçok farklı yarış galibi, inişler çıkışlar, bir sürü kaza oldu, ben de iki galibiyet kazandım. Şimdi bir mola vermeyi, enerji toplamayı iple çekiyorum. Sonra 2013 sezonu için işe koyulacağız.”

CHRISTIAN HORNER, Takım Direktörü:  “Olağanüstü bir sezon inanılmaz bir biçimde sona erdi. Her zaman bu Şampiyonluğun son ana kalacağını biliyorduk, ama kimsenin bugünkü gibi bir yarış beklediğini sanmıyorum. Ama üç kere iki kategoride birden Dünya Şampiyonu olmak muhteşem. Sebastian bu sezon her zamankinden daha iyi sürdü ve mücadele ederek Şampiyonluk yarışına yeniden ortak oldu; asla vaz geçmedi, bugünkü yarışta da bunu gördünüz. Sırasını kaybettiği ve çok fazla hasarla arka sıralara düştüğü halde çaba harcayarak yeniden yarışa dâhil oldu, yarışın peşini bırakmadı. Bugünkü çok stresli bir yarıştı, önce yağmur vardı, sonra kesildi, sonra olaylar oldu, arabalar spin attı, olabilecek ne varsa oldu – güvenlik otomobilleri, bozulan telsizler- ama bir bütün olarak sezona bakmanız gerekiyor. 20’den fazla yarış boyunca takım inanılmaz bir iş çıkardı ve Sebastian bu Dünya Şampiyonluğunu kesinlikle hak ediyor. Fernando Alonso gibi müthiş bir rakiple rekabet etmiş olması bu Şampiyonluğu daha da değerli kılıyor, bu arada Alonso’yu da bu sezonki olağanüstü mücadelesi için takdir etmemiz gerek. Takımın bütün üyelerine yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum. Dietrich Mateschitz’e kararlılığı desteği ve hepimizi teşvik ettiği için teşekkür ediyorum. Bütün sezon boyunca bizimle olan bütün Red Bull üyelerine ve elbette sayıları giderek artan, son üç yıldır bu yolculukta bizimle olan ortaklarımıza bütün takım adına çok teşekkür ediyorum. Bu başarıyı sindirmemiz biraz zaman alacak.”

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑