Infiniti Red Bull Racing Kanada

1. OTOMOBİL SEBASTIAN VETTEL, Bitirme Sırası: KAZANDI, Başlama Sırası: 1.

“Bugün kazanmak harika. Özellikle yarışın başlarında kendimi çok zorladım – bir an duvara çarptım, ama hissetmedim; diğer otomobillerden uzaklaşmaya çalışıyordum, zira sonlara doğru neler olacağını bilemiyorsunuz. Sonraki safhalarda olayları kontrol edebildiğimizi gördük, ama başlangıçta bunu bilmiyorsunuz, bu yüzden sürekli kendimi zorluyor ve tempomu yüksek tutmaya çalışıyordum. Bu hafta sonu her koşulda çevik olduğumuzu ve yarışta hızımızın yüksek olduğunu görmek güzeldi. Ortalama lastik yıpranmasına maruz kaldık ki her zaman öyle olmuyordu, yani ileri bir adım attığımız söylenebilir. Burada kazanmak hoş, çünkü bu çok özel bir yarış. Sadece pist yüzünden değil, bütün şehir yarıştan zevk alıyor ve çok güzel bir atmosfer var.”

2. OTOMOBİL MARK WEBBER, BİTİRME SIRASI: 4., Başlama Sırası: 5.

“Mükemmel bir başlangıç yaptım, ama gidecek fazla yerim yoktu. Ortaya gittim, Bottas ve Nico oradaydı. Bunun üzerine diğer tarafa gittim ve biraz ivme kaybettim. Kesinlikle başlangıçlar konusunda ilerleme kaydediyoruz, ama şu ana kadar ne kadar iyi olduklarını gösterecek fırsat olmadı! İlk stintte Nico ile beraber biraz zaman kaybettik ve onun rüzgarında, hemen arkasında olduğum için otomobil giderek ısınıyordu. Açık havaya çıktığımda aracın yol tutuşu da çok daha iyi oldu. Sonra Giedo van der Garde ile çarpıştık, bu da ön kanatta hasara yol açtı ve işimizi zorlaştırdı; kanadın sol tarafında üst kısım olduğu gibi parçalandı, bu yüzden o andan sonra bir işe yaramadı. Van der Garde’nin ne yaptığını bilmiyorum. Keskin viraja dönerken çok fazla mavi bayrak kalktı, ben de içeriye doğru dönerek ona bol bol yer verdim ve orada olduğumu anlamasını sağladım, ama virajın doruk noktasına geldiğimizde gaza basmaya çalıştı, ne düşündüğünü hiç bilmiyorum. Bugünün olumlu tarafları da vardı, ama biraz daha üst sırada bitirebilsek daha iyi olacaktı.”

CHRISTIAN HORNER, Takım Direktörü: Montreal’de kazanmak takım için muhteşem bir sonuç. İki yıl önce kıl payı kaçırmıştık, bu sefer birkaç korkutucu ana rağmen (özellikle Seb’in duvara sürtünmesi) olağanüstü bir performansla baskın bir şekilde zafer kazandık. Seb bugün tamamen yarışa hakimdi ve zaferi kesinlikle hak etti. Van der Garde’ın aracına çarpması Mark için çok kötü oldu. Van der Garde sebepsiz yere onun üzerine geldi ve ön kanadını hasara uğrattı. Ama Mark hasara rağmen harika bir iş çıkararak yarışı dördüncü bitirmeyi başardı.”

THIERRY SALVI, Renault: “Sebastian bugün çok klas bir performans sergiledi, ama işi çok kolay olmadı – sonuna kadar kendini zorladı. Montreal iyi bir toplam paketi öne çıkaran pistlerden biridir ve bugün bütün parçalar bir araya geldi. Mark podyuma çıkacak potansiyele sahipti, ama van der Garde ile yaşadığı olay yüzünden biraz vakit kaybetti. Yine de Red Bull Kanada’da ilk galibiyetini ve 2006’dan beri ilk Reault’lu galibiyetini elde ederek hafta sonunu mükemmel bir şekilde sonlandırdı.”

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir