Yeni Jeep Compass hangi özelliklere sahiptir?

Çok sayıda yenilik ile daha ciddi bir yüze sahip olmasına rağmen, sofistike bir görünüm sergileyen Jeep Compass; yeni kaportası, yeni ön çamurlukları, yeni tamponu, yeni ön farları ve tüm Jeep araçlarda kullanılan geleneksel yedi kanallı yeni krom ızgarası ile Jeep’in şehirli ve modern tasarım anlayışını yansıtıyor.

Göz alıcı yeni görüntüsü, yakıt ekonomisi, benzersiz sürüş keyfi, çevik ve atak manevra kabiliyeti ile şehir hayatına iyi düzeyde uyum sağlayan Jeep Compass, istediği yere gitmek isteyenler için ideal bir keyif ve eğlence aracı. Dış yüzeyi ile arazi performansından taviz vermeden lüks bir dokunuş sunan Compass, gelişmiş aydınlatma performansı, dörtlü reflektör farları ve sis lampaları ile duruşuna sıradışı bir zerafet katıyor. Yeni arka tampon, gövde renginde yeni arka rüzgarlık ve yeni LED park lambaları, Compass’ın arkadan görünümünü, en az önden görünümü kadar zarif kılıyor.

İç mekanındaki yeni orta kol dayanağı, sürücünün radyoyu, seyir kontrolünü, telefonu ve daha pek çok fonksiyonu ellerini kaldırmadan direksiyondan ayarlayabildiği yeni sistem, kumaş kaplama açılır kapanır ön koltuklar ve kaliteli iç mekan kaplamaları, tüm modellerde standart hız kontrolü, arkadan aydınlatmalı yeni kapı düğmeleri, kapı kilitleri, pencereler ve elektrikli ayna kontrolleri gibi detaylar, lüks ve kaliteden ödün vermeden yeni Compass’ta yerini alıyor.

Kompakt SUV (Spor Utility Vehicle) segmentinde üstün yakıt ekonomisi ve off-road kabiliyeti sunan Compass, yükseltilmiş direksiyon ve süspansiyon sistemleri sayesinde her koşulda geliştirilmiş sürüş keyfi ve eşsiz bir yol tutuş konforu yaşatıyor. Tüm hava şartlarındaki olağanüstü kabiliyeti sayesinde şehirde olduğu kadar, arazide de heyecan verici sürüş yaşatan Jeep Compass, 2.0 litre benzinli motor seçeneği ile Türkiye’de satışa sunuldu.

Standart elektronik savrulma kontrolü, devrilmeye karşı elektronik koruma, Yokuş Kalkış Destek Sistemi ve tüm koltukları kaplayan yan perde hava yastıkları dahil 30’dan fazla güvenlik ve emniyet özelliğine sahip Compass’ın 2.0 litre benzinli motoru 190 Nm tork ve 156 HP güç üretiyor. Aracın Türkiye’de satış fiyatı yaklaşık 60 bin TL civarında.

Kaynak: Haziran 2011 Arabam.com e-dergi’den derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...