Neden Doğal Gazlı Taşıt?

Öncelikle Sayın Doç. Dr. Hasan AYDOĞAN hocama teşekkürlerimi sunuyorum.

Doğal Gazın Doğada Bulunuşu

Doğalgaz yeraltındaki petrolün de bileşenleridir. Gaz, yeraltında yalnız başına veya petrol ile birlikte bulunabilir. Petrol gibi doğalgaz da kayaçların mikroskobik gözeneklerinde bulunur ve kayaç içerisinde akarak üretim kuyularına ulaşır.

Bir petrol türevi olan doğal gaz, yerkabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır.

Doğalgaz, ev ve iş yerlerinin kullanımlarının yanında içten yanmalı motorlarda da kullanılabilmekte olan bir yakıttır.

Yapısını itibariyle genel olarak baktığımızda yüksek oranda (CH4) oluşmaktadır. Diğer bileşenleride göz önüne alırsak; etan, propan, bütan, azot ve karbondioksit oluşturmaktadır. Çok düşük miktarda da olsa helyum ve hidrojen sültif bileşenleride bulunur.

Doğalgazın çevresel ve ekonomik açıdan avantajları mevcuttur. İçeriğinde metan gazının yüksek olmasından dolayı enerji değeri yüksektir. Petrol kökenli yakıtlar ile karşılaştırdığımız zaman doğalgazın daha temiz yanması, fiyatının diğer yakıtlara göre daha uygun olması ve uygun rezerve sahip olması ön plandadır. Bu özelliklerinden dolayı giderek artmaktadır.

Doğalgaz, taşıtlarda benzinli ve dizel yakıtına kıyasla alternatif olarak kullanılabilen bir yakıttır.

Kullanım için herhangi bir ek olarak rafineri işlemi gerektirmeksizin doğrudan motor yakıtı olarak kullanılabilmektedir. Mevcut benzinli ve dizel motorlara uygulanabildiği gibi doğrudan doğalgazla çalışan taşıtlarda mevcuttur. Hem çevre temizliği hem ekonomik açıdan uygun olan doğalgazın taşıtlarda kullanımı giderek artmaktadır ve artmaya devam edecektir.

Doğalgazın oktan sayısı yüksektir, oktan sayısı demek; benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirmesi için kullanılan bir ölçüttür. Bir yakıtın oktan sayısı, yanma kalitesinin ve özellikle de zor koşullara dayanma yeteneğinin ölçüsüdür.

Özetleyecek olursak;

Doğalgaz hem çevre temizliği açısından, hem ekonomik açıdan, uygun rezerve sahip olması açısından ve oktan sayısının yüksek olması açısından taşıtlarda tercih edilen bir yakıt türüdür.

Kullanılan Kaynaklar: Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, TMMOB Makine Mühendisleri Odası

Hakan Öksüz

1997 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Balıkesir’de tamamladı. 2017 yılında Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü kazandı. Eğitim hayatını sürdürmekte olup, kendini her geçen gün geliştirmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...