Kaskolu araç hasar gördüğünde, tamirde geçen süreden doğan ulaşım giderleri veya iş durması kayıpları teminatlı mıdır?

Sigortalı aracın kasko teminatına dahil olan, bir kaza sonucu zarar görmesi halinde (aracın çalınması hariç) makul tamir süresi içinde, taşıtın kullanım ve gelir kaybından doğan, özel araçlar için “ulaşım giderleri”ve ticari araçlar için “iş durması”teminatları, belirlenen limitlerle sınırlı olarak ek prim ile teminat altına alınabilmektedir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

3 Cevaplar

  1. Tanju Avcı dedi ki:

    04.09.2010 tarihinde izmir ………… otomotivden İ20 aldım. 150 km de aracıma vurup kaçtılar. Araç 13.09.2010 tarihinde İzmir ……… servisine kaskolu olarak onarım için bırakıldı. Aracıma bu güne kadar hiç bir işlem yapılmamış. Yedek parça temin edilemediğini, ASSAN dan parça sorunu olduğunu bana bugün tekrar aktardılar. Ve ne zaman geleceği konusunda da bilgileri olmadığını söylediler. Aracımın halen serviste ve bizler madur durumdayız. Kaskolu aracın onarımda bekleme süreci ne kadardır? Ne yapmam nasıl hareket etmem lazım? Haklarım nelerdir?

  2. FATİH dedi ki:

    merhabalar kaskolu ticari aracın tamir süresiyle ilgili bir sorum olacaktı. 21.12.2012 tarihinde kaza yaptık ve yine 21.12.2012 tarihinde eksper raporunu yazdı fakat üzerinden 25 iş günü geçmesine ragmen bize dönüş yapmadılar. bu konuyla ilgili 20 iş günü içinde yapılmazsa yenisini vermeleri gerekmiyormu.ve bu süreçte benim aracımın servisi var yani günlük 220 tl kaybımız oluyor bunu sigortadan temin edebilirmiyiz.özellikle ögrenmek istedigim kaskolu araçlarda kazada 0 kusurlu görülen aracın azami serviste kalma süresi nekadardır yardımcı olursanız çok sevinirim ……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir