EKO-66 gerçekten tasarruf sağlar mı?

EKO-66 hakkında internet ortamında yaptığım sörflerde elde ettiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. EKO-66 cihazı, aracın kontak anahtarından aldığı elektrik enerjisiyle bünyesinde oluşturduğu manyetik alan sayesinde yakıtın moleküllerini düzenlemektedir. Cihaz, kontak anahtarı çevrildiği anda devreye giriyor. Bundan sonra motor iç bünyeden başlamak üzere manyetize oluyor. Motor içinde birikmiş olan tüm kurum, egzoz borusundan dışarı çıkmaya başlıyor. Bu süreç motorun iç bölümündeki kurumlar temizleninceye kadar devam ediyor. EKO-66 yakıt tasarruf cihazının motorin, benzin, LPG, doğal gaz kullanılan tüm jeneratör ve içten yanmalı motorlarda yakıt ekonomisi sağlayabileceği ve egzoz emisyonlarında iyileşme sağlayacağı da belirtilmektedir.

Bu cihazla yapılan testlere yer vererek bir değerlendirme yapalım. Bunlardan ilki Dumlupınar Üniversitesinde bir akademisyenin yaptığı testtir. EKO-66 cihazı bulunan ve bulunmayan aynı marka ile modeldeki iki dizel yakıtlı araçta yol koşullarında saatte 90 kilometre hızda ilerlerken KTS diagnos cihazıyla ölçümler yapılmış. Bu ölçümlerde, EKO-66 cihazının, aracın motorunda yanmayı iyileştirerek verimi artırdığını, buna bağlı olarak saatte 90 kilometre sabit hızda ilerlerken dördüncü viteste %35.5 ve beşinci viteste %34 yakıt tasarrufu sağladığını gözlemlemiş. Eksik yanma ürünü olan hidrokarbon (HC) ve karbonmonoksit (CO) emisyonlarının egzozda azaldığı tespit edilmiş. Yüksüz duman testinde, duman koyuluğunun azaldığı ve çevreye verilen organik bileşiklerin, sülfatların, zararlı gazların ve karbon parçacıklarının çok önemli oranda azaldığı saptanmış. Bir diğer testi de Ege Üniversitesi’nden bir akademisyen gerçekleştirmiş. Bu testte EKO-66 cihazının kullanıldığı dizel motorlarda yapılan ölçümlerde ise motorun çalışma
Sözün özü: Performansta ve yakıt ekonomisinde yüzde %10-15 gibi değerlerde iyileştirmeler sağlamak için otomotiv firmaları milyon dolarlar harcamaktadır. Yine de bu iyileştirmeleri çok kolay yapamamaktadırlar. Bu kadar kolay olsa üreticiler bu ekipmanları orijinal fabrika çıkışlı uygularlardı gibime geliyor. EKO-66 cihazını aracınıza taktıracak olsanız bile cihazın sağlayacağı artı değerleri belirtilen düzeylerde görmeniz mümkün olmayacaktır. Kanaatimce cihaz, sınırlı bir ekonomiklik sağlayabilir. Ancak bu ekonomiklik cihazın takılmasını gerektirecek düzeyde midir diye bir soruya ise cevabım; cihazı ilgili araçta test etmek gerekir. Çünkü bu uygulamaların yapılacağı motorlardaki güç, tork, yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değişimleri, motor üreticisinin üretim ve yönetim stratejilerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.rejimine bağlı olarak %8.5 ile 11.39 arasında yakıt tasarrufu sağlanabildiği sonucuna ulaşılmış. İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen bir başka testte ise cihazın tam yükte hem özgül yakıt tüketimini 5-11 g/BGsaat civarında hem de CO emisyonunu 2.65 kat düşürebildiği gözlenmiştir. Aynı şekilde NOx emisyonunda ise yüzde 3 civarında bir artış olmuştur. Motorun güç, tork, yakıt tüketimi ve bu test esnasında beş gaz ölçen egzoz emisyon testinin de gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan testlerde güç ve tork değişimleri hakkında bilgiler paylaşılmamış. Ayrıca paylaşılan bilgilerden emisyonlarda bir miktar iyileşme ve yakıt ekonomisi olabileceği ortaya çıkıyor. Ancak cihazla birlikte motorda/motorlarda kapsamlı bir dinamometre ve egzoz emisyon testi yapmadan somut bir şey söylemek çok bilimsel olmasa gerek.

Ayrıca http://www.otoguncel.com/teknik-bilgiler/yakit-tasarruf-cihazi-gercekten-tasarruf-sagliyor-mu/ adresindeki yazıyı da okuyabilirsiniz.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...