Yıl sonu kampanyaları ikinci el otoyu etkiledi

Otomotiv sektörünün birbirinden cazip seçeneklerle rekabete girmesi, ikinci el sektöründe talep sıkıntısına neden oldu.

Sıfır faiz oranlarıyla taksit imkanı başta olmak üzere çeşitli cazip seçeneklerin sunulduğu otomotiv sektöründe ikinci el otomobillerinlerin müşterisi azaldı.

Cazip seçeneklerle müşterilerin karşısına çıkan sektörde kıyasıya bir rekabet sürerken, bol seçenekli kampanyalar da tüketicileri sevindiriyor. Bu kapsamda 15 bin TL’ye 0 faiz fırsatı, dosya masrafsız kredi seçeneği, 4 bin TL’den başlayan düşük peşinatlar, 5 bin TL’ye varan indirimlerin yanı sıra döviz kurlarının aşağı çekilmesi gibi avantajlar sektördeki rekabeti artırıyor.

Avantajlardan yararlanmak isteyenler sıfır kilometre otomobillere ilgi gösterirken, bu durum ikinci el otomobil piyasasında durgunluğa neden oldu. Otomobil pazarlarındaki yoğunluğun geçtiğimiz aylara göre azaldığı dikkati çekerken, sıkıntının özellikle yüksek modelli ikinci el otomobillerde yoğunlaştığı belirtildi.

İkinci el piyasasında fiyatların da aşağı düştüğü görülürken, ikinci el otomobillerini satmak isteyenler yılbaşını bekliyor.

İkinci elde umut yeni yıl

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Hüseyin Kış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, avantajları değerlendirmek isteyen tüketicilerin hemen her marka otomobilde yoğunluğa neden olduğunu, bazı modellerin bir kaç ay sonrasına sipariş alabildiğini söyledi.

Bu nedenle ikinci el otomobillerdeki düşük talebin geçici olduğunu anlatan Kış, ”Yeni yılla birlikte kampanyaların birçoğu bitecek. Dolayısıyla da ikinci elde yeniden hareketlenme başlar” dedi.

Her zaman yaz aylarında ikinci el otomobil fiyatların arttığını dile getiren Kış, şöyle devam etti:
”Yeni yılın ardından yavaş yavaş başta Çukurova yöresi olmak üzere ikinci el otomobillere olan talep artmaya başlar diye düşünüyoruz. Ama genel olarak baktığımızda insanlar artık ikinci el almaktansa sıfır kilometre araçları tercih ediyor. Çünkü yeni otomobil alan bir kişi, otomobiline güvenle binebiliyor, tamir veya bakım için servise gitmek zorunda kalmıyor. Fakat ikinci ele olan talep azalsa da hiç bir zaman bitmeyecektir.”

Bugünlerdeki durgunluğu ”geçici” olarak nitelendiren Kış, yeni yılla birlikte sıkıntının biteceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Sabah

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...