Michelin, rekabet gücünü kullandı “verimli” sonuçlara ulaştı

Michelin, lastik pazarındaki küresel daralma ve durgunluğa rağmen 2012 yılında net kârını bir önceki yıla göre artırdı.

170 ülkede faaliyet gösteren lastik sektörünün lider markası Michelin, 2012 yılını başarılı finansal sonuçlarla kapadı. Tüm dünyanın krizle mücadele ettiği 2012’de Michelin, net kârını artırarak 1 milyar 571 milyon Euro’ya çıkarmayı başardı.

2012 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Michelin, 2012 yılında daralma yaşayan dünya lastik pazarına rağmen, konsolide net satış gelirlerini yüzde 3.6 artışla 21 milyar 474 milyon Euro’ya yükseltmeyi başardı. Önceki yıla oranla faaliyet kârını da yüzde 25 yükselterek 2 milyar 423 milyon Euro’ya ulaştıran Michelin, böylelikle faaliyet kâr marjını 2 puanlık artışla yüzde 11.3’e çıkarmış oldu. Michelin’in 2012 yılı net kârı ise 1 milyar 571 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Zor yıl, iyi sonuç

Michelin’in finansal sonuçlarına bakıldığında en dikkat çeken noktalardan biri de zor geçen 2012’ye rağmen iyi sonuçlar alabilmesi oldu. Michelin, lastik pazarındaki küresel daralma ve durgunluğa rağmen, verimli fiyatlandırma politikası, yapısal olarak yüksek nakit yaratma becerisi, kamyon lastiklerindeki toparlanma, iş makineleri ve endüstriyel lastik satışlarından sağlanan yüksek kârlılık ile 2012 itibariyle başlatılan yeni rekabet planı sayesinde başarılı finansal sonuçlar açıkladı. Grup, 2012’nin ‘durgun pazarları’ olarak gösterilen ülkelerde bile güçlü kazançlar elde ederek başarısını perçinlemiş oldu.

2012 net kârı 1 milyar 571 milyon euro

Michelin’in 2012 yılı konsolide net satışları, 2011’deki 20 milyar 719 milyon Euro’ya göre yüzde 3.6 artışla 21 milyar 474 milyon Euro olarak gerçekleşti. Özellikle Avrupa pazarlarındaki zayıf talep, grubun adet bazında toplam satışlarını yüzde 6.4 azalttı. Buna karşılık Euro’nun ABD doları karşısında değer kazanması, Michelin’in net satış gelirlerine yüzde 4.2 katkı sağladı. 2011’de tekrarlanmayan (bir defaya mahsus) kalemler hariç konsolide faaliyet kârı 1 milyar 945 milyon Euro’yu bulurken, bu rakam net satışların yüzde 9.4’üne karşılık geliyordu. Bu sonuç, Michelin’in 2012’de yaklaşık 2 puan daha yüksek faaliyet kârlılık marjıyla çalıştığı anlamına geliyor.

2015’te ‘daha güçlü Michelin’ hedefi

Michelin’in 2012 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Michelin CEO’su Jean-Dominique Senard, 2013 ve 2015 yılı hedeflerinden de bahsetti. Senard, 2013 yılındaki satış hedeflerinin başında, doygun pazarlar yerine, büyümekte olan pazarlarda kalıcı olmak geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Michelin olarak 2 milyar Euro olarak belirlediğimiz yatırım programından alacağımız güçle, büyümekte olan pazarlarda üretim kapasitesini artırarak hedeflerimizi destekleyecek adımlar atmayı planlıyoruz. Michelin’in yatırım programının ana hedefinde ise doygun pazarlarda rekabeti artırmak ve teknolojik inovasyona yön vermek var. Rekabetçi yapısı ve diğer güçlü yönleriyle Michelin, yönetim sistemlerini geliştirmeye yönelik başlattığı proje sayesinde 2015 hedeflerini bir kez daha teyit etmiş oldu. 2013 yılında dengeli bir esas faaliyet kârı raporlamayı, yatırım harcamalarından yüzde 10 geri dönüş elde etmeyi ve yine olumlu bir serbest nakit akışına sahip olmayı hedefliyoruz.”

Avrupa’da yola çıkan araç sayısı son 17 yılın en düşüğü

2012 yılında Avrupa genelindeki orijinal ekipman anlamında lastik talebi yüzde 5 daraldı. Avrupa Birliği ülkelerinde trafiğe çıkan yeni araç sayısı son 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Buna karşılık Doğu Avrupa’daki pazarlar büyümeye devam ederek yıl içerisinde yüzde 11 artış kaydetti. Yine 2012 yılında, Kuzey Amerika lastik pazarındaki yeni araç satışları sayesinde yüzde 16’lık büyüme yakalanırken, Hindistan haricinde Asya pazarında toplam talep yüzde 11 arttı. Hâlâ hareketli olmasına rağmen Çin ekonomisindeki durgunlaşma dikkat çekerken, Çin lastik pazarı yılı yüzde 6’lık artışla kapadı. Güneydoğu Asya’da önce deprem, ardından tsunami ve sel felaketleri nedeniyle sekteye uğrayan talepte belirgin bir artış gözlendi. Japonya’da yüzde 11, Güneydoğu Asya genelinde ise yüzde 38 gibi ciddi bir talep artışı oluştu. Güney Amerika pazarı yılı dengeli sonuçlarla tamamlarken, Brezilya’daki talep yüzde 3 arttı.

Avrupalılar ‘değiştiremedi’

Avrupa’daki belirsiz ekonomik ortam nedeniyle lastik değişim pazarı 2012 yılında yüzde 10 daraldı. Özellikle Batı Avrupa’da rekor seviyede talep düşüşü yaşandı. Beklendiği gibi kış lastiği pazarında da yüzde 16 oranında düşüş oldu. Bu dönemde, Kuzey Amerika’daki talep ise yüzde 2 oranında geriledi. Çin’in ithalatındaki artıştan önemli ölçüde etkilenen ABD pazarı da yüzde 3 daraldı. Hindistan hariç Asya pazarları yılı toplamda yüzde 2 artışla kaparken, Çin’deki talep yüzde 4 arttı. Japonya’da talep yüzde 1 düşerken, Güney Kore’deki gerileme yüzde 6’yı buldu.

Yolcu sayısı arttı, uçak lastikleri ‘uçuşa’ devam etti

Sektörün farklı oyuncuları olan iş makinesi, tarım, iki tekerlekli araçlar ve havacılık lastiklerindeki hareketlilik de dikkat çekiyor. İş makinesi lastikleri madencilik sektörünün büyümesine paralel olarak gelişimini sürdürürken, tarım lastiklerinde gerileme görüldü. Durgun ekonomiden etkilenen motosiklet segmentleri ise Kuzey Amerika dışında doygun pazarlarda geriledi. Ticari havacılık segmentinde de hem yurtiçi hem de uluslararası rotalarda yolcu sayısındaki artış sürdü. Bu da havacılık için üretilen lastiklerdeki gelişimi devam etmesini sağladı.

Kamyoncular da değişimi erteledi

Kamyon ve ağır vasıta pazarına bakıldığında da gerilemenin hakim olduğu görülüyor. Orijinal ekipmanlara bakıldığında Avrupa’da talep yüzde 4 azalırken, Kuzey Amerika pazarı ikinci yarıda yüzde 2 artış gösterdi. Hindistan hariç Asya pazarında yüzde 9 talep gerilemesi yaşanırken, çok dikkat çekici bir artış radyal lastiğe geçen Güneydoğu Asya pazarında oldu. Bu pazar yüzde 42 artışla aktif bir yıl geçirirken, Japonya da yüzde 12 artışla bu yükselişe katıldı. Kamyon ve ağır vasıta değişim pazarında ise Avrupa’da yüzde 14 gerileme kaydedildi. Kuzey Amerika’da yüzde 2, Asya’da yüzde 6, Çin’de yüzde 7, Japonya’da yüzde 6 talep düşüşü oldu. Güney Amerika pazarı ise bu süreçte yüzde 3 artış kaydetti.

MICHELIN’DE 2012 YILINDA ÖNE ÇIKANLAR

* 9 Şubat: Michelin’in Pau-Brezilya fabrikasında ilk otomobil ve hafif ticari araç lastiği üretildi.

* 23 Mart: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Michelin’in kredi notunu BBB+’ya yükseltti.

* 10 Nisan: Kuzey Amerika’da iş makinesi lastiği üreten yeni fabrika üretime başladı. Diğer bir fabrikanın da üretim kapasitesi artırıldı. Böylece Michelin’in iş makinesi lastiklerindeki global liderliği daha da güçlendi.

* 24 Nisan: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Michelin’in kredi notunu Baa1’e yükseltti.

* 11 Mayıs: Michelin CEO’su Michel Rollier, 11 Mayıs’ta düzenlenen yıllık Hissedarlar Toplantısı’nda görevi Jean-Dominique Senard’a devretti.

* 18 Haziran: Michelin Performans ve Sorumluluk Raporu’nun 10’uncu yıldönümü kutlandı.

* 18 Eylül: Michelin’in Çin’in Shenyang şehrinde kurulan ikinci fabrikasında ilk kamyon lastiği üretildi.

* 20 Eylül: Hannover’de düzenlenen IAA Show’da yeni kamyon lastiği serisi Michelin X Line Energy tanıtıldı.

* 24 Eylül: Michelin’in yeni iş makineleri lastik serisi Las Vegas’ta düzenlenen MINExpo Trade Show’da görücüye çıkarıldı.

* 5 Kasım: Fransa, Ladoux’daki Michelin Teknoloji Merkezi’nde “Yatırımcı Günü” düzenlendi.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir