Mercedes-Benz ve Heron Preston’tan Hava Yastığı Konseptli Tasarım Koleksiyonu

  • Mercedes-Benz, Heron Preston ile beraber hava yastığı patentinin 50. yılını doldurmasının ve otomobillerinde kullanılmaya başlanmasının 40. yılına özel olarak, yeni konsept tasarım koleksiyonu hazırladı.
  • Hazırlanan konsept tasarımlar, geri dönüştürülmüş hava yastığı parçalarından oluşuyor.

Mercedes-Benz, moda tasarımında inovasyon ve sürdürülebilirliğin sınırlarını zorlayan Amerikan tasarımcı ve kreatif direktör Heron Preston ile beraber hazırladıkları yeni konsept tasarım koleksiyonunu tanıttı. Hava yastığı patentinin 50. yılını doldurması ve hayat kurtaran bu özelliğin Mercedes-Benz binek otomobillerinde kullanılmaya başlanmasının 40. yılına özel olarak hazırlanan konsept tasarımlar, geri dönüştürülmüş hava yastığı parçalarından oluşuyor. Konsept tasarımlara ek olarak, ileri dönüştürülen hava yastıkları, Heron Preston tarafından tasarlanan özel ürünlere evirildi. Bu ürünler, 10 Eylül’den itibaren küresel platform GOAT’ta çekiliş yoluyla dağıtılmaya başlanacak.

Bu yenilikçi iş birliği, tasarımın sınırsız olanaklarını keşfetmenin yeni yollarını bünyesine dahil ederek markanın gelişimine katkı sağlıyor. Preston, konsept tasarım koleksiyonu için çığır açan hava yastığı güvenlik özelliğini, hava yastığından ilham alan ve ileri dönüştürülmüş Mercedes-Benz binek otomobili parçalarının kullanıldığı üç farklı, ileri görüşlü erkek ve kadın kıyafeti ile yeniden yorumluyor. Koleksiyondaki parçaların şişip sönebilme özelliği, hava yastığının işlevselliğini vurguluyor.

Preston’ın iş kıyafetlerindeki lüks yorumuyla tanınan giyim markası, Mercedes-Benz’in sürdürülebilirlik taahhüdüne uygun olarak, piyasaya giriş yaptığı 2016 yılından bu yana çevreye daha az zarar veren süreçler kullanıyor. Preston’ın markası, günümüzde sokak giyimi alanında sürdürülebilirliğe öncelik vermekten gurur duyan az sayıdaki markalardan bir tanesi. Mercedes-Benz konsept tasarımları, Preston’ın eski malzemelerden eşi benzeri olmayan parçalar tasarladığı RE-DESIGN programının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Hava yastığını binek araçlara dahil eden ilk otomobil üreticisi

Hava yastığı, günümüzde otomobillerin ayrılmaz bir özelliği olarak biliniyor ve Mercedes-Benz iki ayrı yıl dönümünü kutluyor. Neredeyse 50 yıl önce, Ekim 1971’de ilk kez patentlenen öncü hava yastığı otomotiv endüstrisini değiştirdi. Yine 40 yılı aşkın bir süre önce Mercedes-Benz, hava yastığını binek araçlara dahil eden ilk otomobil üreticisi oldu. Bu güvenlik özelliği o günden bugüne sayısız hayat kurtardı ve kurtarmaya devam ediyor.

Kavramsal tasarımlar, Ill Studio tarafından tasarlanıp fotoğrafçı ve film yapımcısı Thibaut Grevet tarafından çekilen bir dizi güçlü fotoğraf ve özel film aracılığıyla sergileniyor. Görsellerde yer alan araçlar arasında Yeni S-Serisi, S-Serisi Plug-in-Hibrit, bir kesit model, 500 SEL (W126) ve EQS yer alıyor.

Büyük bir sorumluluk kabul edilen dönüşüm ve sürdürülebilirlik düşüncesinin devamı olarak, çekimin yapıldığı şişme set yeniden uyarlanarak 6-8 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Berlin Mercedes-Benz Fashion Week’de de enstalasyon olarak sergilenecek.

Hakan Öksüz

1997 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Balıkesir’de tamamladı. 2021 yılında Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kendini her geçen gün geliştirmeye devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir