Lüksün en son noktası: Vision Mercedes-Maybach 6

 • vision-mercedes-maybach-6-1
 • vision-mercedes-maybach-6-2
 • vision-mercedes-maybach-6-3
 • vision-mercedes-maybach-6-4
 • vision-mercedes-maybach-6-5
 • vision-mercedes-maybach-6-6
 • vision-mercedes-maybach-6-7
 • vision-mercedes-maybach-6-8
 • vision-mercedes-maybach-6-9
 • vision-mercedes-maybach-6-10
 • vision-mercedes-maybach-6-11

Yaklaşık 6 metre uzunluğundaki elektrikli lüks coupe Vision Mercedes-Maybach 6, 750 BG’lik (550 kW) elektromotorları ve araç zeminine gizlenen ince batarya kitiyle NEFZ normlarına göre 500 km menzile imkan tanıyor.

Elektrikli araç teknolojisinin gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seren Vision Mercedes-Maybach 6 hızlı şarj özelliğiyle de farkını ortaya koyuyor ve sadece 5 dakikalık şarj ile ek 100 km’lik menzil imkanı sunuyor.

Vision Mercedes-Maybach 6, analog ve dijital deneyimin sentezi geleceğe ışık tutuyor. Şeffaf bir ekran görevi gören ön cam, genişliği boyunca sürüşle ilgili sağladığı verilerin yanı sıra coğrafi bilgiler de sunabiliyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcular dış dünyayla ilgili birçok bilgiye erişebiliyor.

Vision Mercedes-Maybach 6, lüksün gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor. Son derece uzun motor kaputu, oldukça alçak tavan çizgisi ve iyice geride konumlandırılan ‘greenhouse’ gibi detaylar geçmiş yıllardaki aero coupe modellerini andırıyor. Ancak Vision Mercedes-Maybach 6 bir retro tasarım değil, daha çok klasik çizgilerin zarif bir şekilde yeniden yorumlanması niteliğini taşıyor. Zekice uygulanan aerodinamik tasarım sayesinde örneğin rüzgarlığa gerek duymadan gövde üzerinde etkin bir hava akışı tesis ediliyor. Etkin aerodinamik mimariyi; son derece zarif aydınlatma elemanları, kısmen şeffaf jantlar veya iki parça arka cam gibi teknolojik tasarım detayları tamamlıyor.

Yeni konsept otomobili ateşli fakat soğukkanlı olarak nitelendiren Daimler AG Tasarım Sorumlusu Gorden Wagener: “Her bir detayıyla heyecan uyandıran Vision Mercedes-Maybach 6 konseptimiz modern lüksün gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor” diyor ve sözlerini “Bu konsept otomobilmarkamızın duyguları harekete geçiren sadelik tasarım felsefesine sadık bir yapı sergiliyor ve aerodinamik verimliliğin en iyi örneklerinden birini gözler önüne seriyor” şeklinde tamamlıyor.

Klasik çizgileri yeniden yorumlayan dış tasarım

Net ve pürüzsüz yüzeylerle zarif kıvrımlı çamurluklar, uzun ve keskin kenarlı gövde çizgisiyle kontrast oluşturuyor. Söz konusu keskin kenarlı gövde çizgisi, ön radyatör ızgarasından başlayarak aracın kuyruk kısmına kadar uzanıyor ve aracın omuz çizgisini belirliyor. Omuz çizgisinin alt kısmını ise yan gövde boyunca uzanan zarif olduğu kadar maskülen olan sportif gövde dolduruyor.

“Maybach Red” adındaki kırmızı gövdeyle krom çıtalar arasındaki uyum görsel bir şölen sunuyor.

Keskin kenarlı omuz çizgisi, kapı altı, ön ve arka tampon altları, yan marşpiyeler ve dikey çıtalı heybetli ön ızgara olmak üzere aracın her yerine serpiştirilen krom çıtalar kalite algısını yükselten lüks ve prestijli bir görünüm sunuyor. Heybetli ön ızgarayı kucaklayan ön tampondaki hava girişleri ise görsel bir şölen sunmaktan çok daha fazlasını yaparak aerodinamik açıdan çok büyük bir sorumluluk üstleniyor. Kanat tipi kapılarla ön çamurlukları görsel olarak birleştiren alüminyum çıta zarif bir detay olarak dikkat çekerken, yan ayna görevini üstlenen kameralar ise küçük kanatların üzerinde konumlandırılıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6’nın arka kısmı “tekne kuyruğu” tasarımıyla lüks bir yatı andırıyor.

Kuyruk kısmının en son noktasında köşeleri tamamen kaplayacak şekilde ince ancak son derece geniş stop lambaları yer alıyor. Stop lambalarının ince ve geniş tasarımı, aracın genişlik algısını arttırıyor. Vision Mercedes-Maybach 6’nın arka kısmındaki bir diğer önemli tasarım detayını adındaki ince iki parça arka cam oluşturuyor. Krom çıtayla hatları belirginleştirilen difüzör ve çamurlukların arka kısmındaki hava girişleriyle arka tasarım tamamlanıyor.

Devasa boyutlu 24 inçlik jantlar, Concept IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile) tasarım çalışmasında da kullanılan aerodinamik jantların daha da gelişmiş bir türevi. Gövde rengindeki şeffaf bir kapak alüminyum jant tellerinin görünmesini sağlıyor.

Tamamen yeni malzemelerle şekillendirilen 360° tasarımlı lüks iç mekan

Vision Mercedes-Maybach 6’nın iç mekanı, duygu ve zekayı harmanlayan bir mimari ortaya koyuyor ve Mercedes-Benz’in geleneksel değerlerini tamamen ileri teknolojiyle aynı potada eritiyor. Havada süzülüyor izlenimi veren konsol, kapı panelleriyle bütünleşerek 360° tasarımıyla sürücü ve beraberindeki yolcuyu sarmalıyor. Koltuk tasarımı ise tamamen yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor. Kase şeklindeki koltukların oturma alanları yanlara doğru yükselerek kapı panellerinin tasarımıyla bütünleşiyor. Böylece koltukla bütünleşen kapı panelinin oluşturmuş olduğu kabuk, sürücü ve beraberindeki yolcunun vücudunun sarmalıyor.

Yaşam alanı, kullanılan malzemelerle de lüks kavramını tamamen yeni bir boyuta taşıyor. Otantik malzemeler ve rosegold gibi renkler lüks vurgusunu destekliyor. Kaliteli deri ile bezenen iç mekanda dijital inovasyonları ön plana çıkartan renklere yer veriliyor. Oturma alanlarında kabartmalı bir yüzeye yer verilirken, kapı panelleri ve ön konsolda geleneksel ahşap uygulaması yerini dijital gösterge ve kumanda yüzeylerine bırakıyor. Dijital dünyaya bir denge unsuru olarak zeminde karaağaç kullanılırken, böylece asil yat ambiyansı yaratılıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6’nın ön taraftaki bagajında bu araç için özel olarak tasarlanan iki parça valiz seti yer alıyor. Ayrıca piknik seti veya kişisel eşyalar için özel aksesuarlar ve alanlar sunuluyor.

Analog ve dijital deneyimin sentezi geleceğe ışık tutuyor

Otomobili icat eden Mercedes-Benz, o tarihten bu yana sürüşü keyfe dönüştürüyor. Her geçen gün artan dijitalleşme, aynı zamanda yeni analog çözümleri de gerektiriyor. Vision Mercedes-Maybach 6’da kullanılan ibrenin kristal yuvarlak bir ekran üzerinde hareket ettiği ‘hiper analog’ göstergeler söz konusu çözümlerden sadece biri. Geleneksel derine gömülü yuvarlak göstergeler ise Mercedes-Benz tarihi ile köprü oluşturuyor. Kokpiti çevreleyen cam yüzeye dijital olarak entegre edilen diğer göstergeler ise bir kontrast yaratıyor. Bu dijital bant üzerinde harita gibi farklı bilgiler gösterilebiliyor. Menü içerikleri dijital hat boyunca yayılabiliyor. Bu hat yolcu bölümünün önüne kadar uzanırken, kullanıcı içeriği değiştirebiliyor.

Şeffaf bir ekran görevi gören ön cam, genişliği boyunca sürüşle ilgili sağladığı verilerin yanı sıra coğrafi bilgiler de sunabiliyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcular dış dünyayla ilgili birçok bilgiye erişebiliyor.

Kaliteli deriyle kapitone uygulaması ilk bakışta önemli bir yenilik değil gibi görünebilir, ancak bu örnekte geleceğin teknolojisiyle bir arada sunuluyor. Normalde deri üzerine basılan düğmeler yerini minik sensörlere bırakıyor. Bu sensörler yolcuları tarayarak onların yaşam fonksiyonlarını takip ediyor. Elde edilen bilgiler ışığında örneğin koltuk iklimlendirmesi, masaj özelliği veya koltuk şekli gibi konfor fonksiyonları yolcunun durumuna göre ayarlanabiliyor. Ayrıca minderlere gömülü sensörler ışık miktarını, kıyafetlerin rengini ve ortam sıcaklığını algılıyor. Bu bilgilerle ise iç mekanda yeni ambiyans aydınlatmaları düzenlenebiliyor. Motorun enerji akışını sürücü ve beraberindeki yolculara hissettiren havada süzülen şeffaf orta konsol da benzersiz bir özellik olarak öne çıkıyor.

750 BG’lik (550 kW) elektromotorla emisyonsuz sürüş

Vision Mercedes-Maybach 6’nın bir elektrikli otomobil olduğunu LED ışık şeridiyle aydınlatılan marşpiyeler açık bir şekilde vurguluyor. Dört adet manyetik elektromotor dört tekerlekten çekişli bir yapıyı beraberinde getirirken, halen seri üretim geliştirme çalışmaları devam eden sistem toplam 750 BG (550 kW) güç üretiyor. Söz konusu sistem gücü 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında hızlanma ve 250 km/s maksimum hız (elektronik olarak sınırlandırılmış) gibi spor otomobillere has bir performansı beraberinde getirirken, araç zeminine gizlenen ince bataryalar 80 kWh kapasitesiyle NEFZ normuna göre 500 km’nin üzerinde bir menzile imkan tanıyor.

Sadece 5 dakika şarj ile ek 100 km menzil imkanı

Elektrikli araç teknolojisinin gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seren Vision Mercedes-Maybach 6 hızlı şarj özelliğiyle de farkını ortaya koyuyor. Sistem, CCS standardında doğru akım ile şarj edildiğinde 350 kW’a varan bir şarj performansı sergiliyor. Bu ise sadece 5 dakika şarj ile ek 100 km menzil elde edilebilmesi anlamına geliyor. Bataryalar, şarj istasyonlarında kabloyla, normal prizde yine kablo bağlantısıyla ve şarj akımının elektromanyetik bir alan üzerinden aktarılmasıyla kablo bağlantısı olmadan şarj edilebiliyor.

Uzun vadeli bakış açısıyla vizyoner konsept otomobiller

Uzunluğu 5.700 mm, genişliği 2.100 mm ve yüksekliği 1.328 mm olan Vision Mercedes-Maybach 6, markanın vizyoner konsept otomobil serisinin ilk lüks coupesi olmasıyla dikkat çekiyor. Vision EnerG-Force (Los Angeles, Kasım 2012), AMG Vision Gran Turismo (Sunnyvale, 2013) ve Vision Tokyo (Tokyo, 2015) şirketin daha önce sergilediği vizyoner konsept otomobilleri oluşturuyor. Dünyanın farklı bölgelerinde yer alan Mercedes-Benz tasarımcıları sayesinde yerel tasarım, kültür ve mobilite trendleri ele alınıyor ve bu veriler doğrultusunda geleceğe ışık tutan konsept otomobiller şekillendiriliyor.

Mercedes-Maybach: Mükemmellik seçkinlikle buluşuyor

Mercedes-Maybach en üst seviyede seçkinliği ve bireyselliği simgelerken, aracın hedef kitlesistatü sahibi müşterilerden oluşuyor. Şubat 2015’te satışa sunulan Mercedes-Maybach S 500 ve S 600, Mercedes-Benz S-Serisi’nin mükemmeliyetçiliğini Maybach’ın seçkinliğiyle buluşturan güncel otomobiller olarak öne çıkıyor. Bireysel kullanıcılar için en yüksek balistik koruma sınıfı olan VR10’u karşılayan dünyanın ilk binek otomobili Mercedes Maybach S 600 Guard özel koruma versiyonu olarak devreye giriyor. 2016 yılı başında arka kısımda karşılıklı ikişer kişi olmak üzere dört kişilik oturma düzenine sahip olan Mercedes-Maybach S 600 Pullman, ürün gamının tepe noktasını oluşturuyor.

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...