Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain 4MATIC

  • e-serisi-all-terrain-8

İster kaya tırmanışına giden patika olsun, isterse de dağ evine giden karlı bir yol. Station wagon otomobillerin pes ettiği yollarda yerden yüksek yapısı ve standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile E-Serisi All-Terrain sorunsuz bir şekilde yoluna devam ediyor. Üstelik belirgin ve çıkıntılı çamurluklar ve SUV tasarımında radyatör ızgarasıyla etkileyici bir görünüm de sunuyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain Nisan 2017 itibarıyla satışa sunuldu.

Bünyesinde barındırdığı o ffroad tasarım unsurları sayesinde E-Serisi All-Terrain güçlü ve heybetli bir görünüm sunuyor ve böylece diğer E-Serisi Estate modellerinden görsel olarak ayrışıyor. Markanın güncel tasarım diline sadık bir mimariye sahip olan E-Serisi All-Terrain tasarım detaylarıyla dinamik olduğu kadar modern ve prestijli bir görünüm ortaya koyuyor.

İki adet yatay iç çıtadan oluşan ve markanın ‘Yıldız’ına ev sahipliği yapan SUV tasarımlı ön ızgara aracın ön görünümünü donime ediyor. Izgara üzerindeki iridyum gri yatay konumlu iç çıtalar kalite algısını daha da yükseltirken prestijli bir görünümü beraberinde getiriyor. Özgün ve dinamik tasarımıyla ön tampon kadar tampon altındaki gümüş krom eklenti de güçlü ve prestijli görünümü destekliyor. Üç parça ön tamponun üst bölümü gövde renginde boyanırken alt bölüm ise siyah plastik ile kaplanıyor.

Profilden bakıldığında All-Terrain karakterini güçlendiren siyah renkli çamurluk kaplamaları hemen dikkat çekiyor. Üzerindeki krom çıta ile son derece şık ve bir o kadar da modern bir görünüm sergileyen ve çamurluk kaplamalarıyla aynı renk olan yan kaplamalar da görünümü güçlendiren tasarım detaylarından biri olarak öne çıkıyor. Üç farklı tasarıma sahip  19 ve 20 inçlik jantlar sadece daha çekici bir dış görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda yerden yüksekliği ve bununla birlikte bozuk yollardaki konforu da arttırıyor.

İlk etapta yeni dört silindirli dizel motora (194BG/143 kW) sahip All-Terrain E 220 d 4MATIC sunulurken kısa bir süre sonra ürün gamına altı silindirli bir dizel motor eklenecek. Her iki motor seçeneği de yeni dokuz ileri oranlı 9G-TRONIC şanzımana sahip.

All-Terrain modelinde DYNAMIC SELECT donanımı standart olarak sunuluyor. Böylece farklı motor, şanzıman, ESP® ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programından biri seçilebiliyor. Bu modele özel bir sürüş modu olan ve GLE modelinden transfer edilen All-Terrain sürüş modu asfalt dışı yollara uygun ayarların yapılmasına imkan tanıyor. E-Serisi ile kıyaslandığında daha konfor odaklı süspansiyon sistemi ve büyük çaplı jantlar bozuk zeminlerdeki yol konforunu hissedilir oranda arttırıyor.

All-Terrain sürüş programıyla birlikte araç göstergesinde özel bir ekran devreye giriyor. Bu ekran direksiyon açısı, araç yüksekliği (havalı süspansiyonun konumu), eğim tırmanma ve inme açıları, gaz ve fren konumu ve bir adet pusula gibi bilgileri gösteriyor.

Teknik Özellikler:

 E 220 d 4MATIC
Silindir adedi/dizlimi4/Sıralı
Silindir hacmi (cc)1.950
Maksimum güç (PS/kW, d/d)194/143, 3.800
Maksimum tork (Nm, d/d)400, 1.600-2.800
Yakıt tüketimi NEFZ (lt/100 km) karma5,1
CO2 Emisyon salınımı karma (gr/km)137
Hızlanma 0-100 km/h (sn)8,0
Maksimum hız (km/sa)232

Veriler 9G-TRONIC içindir

H. Hüseyin YAYLA

Hüseyin Yayla Kimdir?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir