Muhteşem Cuma Kampanyaları Teslim Edilmeyen Siparişleriniz İçin Çaresiz Değilsiniz!

Kasım ayının son Cuma’sı tüm dünyada ve ülkemizde kampanya günü olarak benimsenmiş durumda. Hepsiburada ve Trendyol başta olmak üzere, yabancı siteler de dahil pek çok online satış siteleri yoğun bir talep ile karşı karşıyalar. Ülke ekonomisinin içerisinde bulunduğu durum insanları daha fazla kampanya takip etmeye itiyor. “Hayat zaten yeterince pahalı, bari kampanya zamanı alışveriş yapalım” diyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Firmalar da bunu bildiğinden gerek stoklarını tüketmek, gerekse de yeni yıl çıkacak ürünlere hazırlık yapmak için kampanyaya katılıyorlar. Fakat bu kampanyaların dünyada “Black Friday”, ülkemizde ise “Muhteşem Cuma” olarak Kasım ayı’nın son haftasına sıkışması, kargo firmaları açısından olağanüstü yoğunluklara sebep oluyor. Yalnızca teslimatın zorlukları değil, iade edilen ve hasar gören kargoların prosedürleri de ekstra iş yüküne sebep oluyor. Bu durumu ön göremeyen alışveriş siteleri ve kargo firmaları tabiri caizse patlamış durumda. Yetiştirilemeyen siparişlere bir de kargo firmalarının şirket başına taşınacak ürünler için kota koyması, zaten gelmeyen siparişleri daha da ulaşılmaz hale getiriyor. Fakat ne olursa olsun, kampanyaya katılan satış pazarlama şirketlerinin bu talebi öngörerek gerekli önlemleri alması ve mağduriyetlerin önüne geçmesi gerekiyordu. sikayetvar.com web sitesi, teslim edilmeyen siparişler ve müşteri hizmetlerine ulaşamayan tüketicilerin şikayetleriyle son derece yoğun günler geçiriyor. Ekstra personel istihdamı ve ekstra mesailer bile bu yoğunluğun üstesinden gelemiyor. Fakat bunu öngörebilen bazı firmalar, sipariş süresini oldukça toleranslı belirlemiş durumdalar. Tüketiciye neredeyse 1 ay sonrasında bir teslimat tarihi belirleyenler bile var.

ÜRÜNÜM TESLİM EDİLMİYOR, KARGOYA BİLE VERİLMEDİ, NE YAPABİLİRİM?

Hevesle ve mutlulukla aldığınız ürünler bir türlü gelmeyince bütün hevesiniz kaçıyor, mutluluğunuz öfkeye dönüşüyor. Ne paranızı geri alabiliyorsunuz ne de ürününüzü teslim ediyorlar…

İşte böyle bir durumdaysanız çaresiz değilsiniz!

Online satış sitelerinde genellikle öngörülen teslim tarihi yazar. Tüketiciye verilen bu tarih, firma için bağlayıcıdır ve ürünün teslim edileceğine dair söz verildiği anlamına gelir. Kargoya verilmiş olsun ya da olmasın, tüketiciye verilen teslim tarihine uyulmadığı taktirde tüketicinin şikayeti halinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ilgili firmaya idari para cezası uygular, ayrıca tüketici cayma hakkına sahip olur. Ürünü alamasanız bile, ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/online-alisveriste-en-fazla-sorun-teslimat-suresinde-29943651

Enis BÜYÜKTAŞ

Enis BÜYÜKTAŞ

1990’da İstanbul’da doğdu. İlköğretim, orta öğretim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Söke MYO Otomotiv Ön Lisans programını tamamladı. Aynı yıl dikey geçiş sınavını kazanarak Marmara Üniversitesi’ne kabul edildi. 2013 yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği Lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi süresince Mitsubishi’de Satış temsilcisi olarak görev yaptı. Üniversite eğitiminin ardından Mercedes ve Renault'da satış danışmanı olarak görev yaptı. Sonrasında 2015 yılında Borusan Oto İstinye'de Garanti Uzmanı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. tarık dedi ki:

    iyi ya da kötü ben bu muhteşem cuma kampanyalarından çok yararlandım üstelik peugeot 208im için ihtiyacım olan herşeyi ucuz fiyatlara alabildim

  2. yunus dedi ki:

    yeni arabam peugeot 5008 için bir sürü aksesuar aldım muhteşem cumadan :D

  3. salih dedi ki:

    muhteşem cumadan bende özellikle aracımın ihtiyaçları içi kullanıyorum peugeot 2008ime göz bebeğimim gibi bakıyorum :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir