INFINITI Q50, Euro NCAP Çarpışma Testlerinden Beş Yıldız Aldı

Infiniti’nin yeni sportif sedanı Q50, Euro NCAP* güvenlik testlerinden beş yıldız aldı. Farklı darbe ve güvenlik testleriyle sınanan yeni Q50, üstün teknolojik donanımı sayesinde çarpışma durumunda sürücü ve yayaları maksimum oranda koruduğunu ispatladı.  Q50 serisi dünyada bir ilk olan kötü yol koşullarında direksiyonda meydana gelen sarılma ve çekişi ortadan kaldıran elektronik kontrollü bir sistem olan Direkt Adaptif Direksiyon (DAS) sistemi teknolojisine sahip olmasıyla fark yaratıyor.

INFINITI markasını yeni ufuklara yönlendirecek olan sportif sedan Q50, Euro NCAP Güvenlik testlerinden alınabilecek en yüksek not olan 5 yıldızı aldı. Infiniti Q50, sürücü ve yolcu koruması alanında yüzde 86, çocuk koruması alanında ise yüzde 85 oranında skor elde ederek en yüksek puanı aldı. Test edilen Q50’nin 2.2d Premium modeli ise Güvenlik Desteği kategorisinde başarı elde etti; EuroNCAP ayrıca Q50’nin standart “aktif kaput’’unu da yayaları koruma konusunda etkili buldu.

Infiniti Q50, gelişmiş deformasyon bölümlerinin yanı sıra; tüm koltuklar için emniyet kemeri hatırlatıcısı, hız sınırlayıcı, aktif açılan kaput, elektronik denge kontrolü, aktif iz kontrolü, ön ve arkada LED sis lambaları, lastik basıncı izleme sistemi, yokuşta kalkış desteği, altı hava yastığı ve arka izleme kamerası ve ön – arka park sensörleri gibi özel güvenlik odaklı özelliklere sahip.

Direkt Adaptif Direksiyon

Q50 serisi, dünyada bir ilk olan kötü yol koşullarında direksiyonda meydana gelen sarsılmayı kaldıran elektronik kontrollü bir sistem olan Direkt Adaptif Direksiyon (DAS) sistemi teknolojisine sahip olmasıyla adından söz ettiriyor. Q50’de DAS teknolojisinin yanı sıra; aracı şeridinde tutmak için “manyetize eden” Aktif Şerit Kontrolü de yer alıyor. Bu özel teknoloji sürekli direksiyon düzeltmesi yapma gereksinimini ortadan kaldırıyor, uzun otoyol yolculuklarında yorgunluğu azaltmaya yardımcı oluyor.

Q50 serisindeki diğer gelişmiş sistemler ise şöyle:

Geri hareket sensörü (Arkadan Çarpışma Müdahalesi): Geri vites seçildiğinde, aracın arkasında bulunan hareketli araçları ve nesneleri tespit eder; görsel ve işitsel uyarılarla sürücüyü uyarır. Gerekli olması halinde, sistem, çarpışmayı önlemek için otonom şekilde frenleri devreye sokabilir.

Şeritten çıkma (Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Şeritten Ayrılmayı Önleme): Endüstride bir ilk olan bu sistem, şeritten istem dışı olarak ayrılma durumlarını algılar ve aracı şeridin ortasına geri getirme konusunda sürücüye yardımcı olur.

Başka bir aracın yoluna girme (Kör Nokta Müdahalesi ve Kör Nokta Uyarısı): Dünyada bir ilk olan bu teknoloji, şerit değiştirme manevraları esnasında kör nokta olan alanda gizli araçlardan kaçınma konusunda sürücüye yardımcı olur.

Otoyolda tıkanıklık (Tahmini Önden Çarpışma Uyarısı): Infiniti için dünyanın ilklerinden bir başkası olan PFCW, sürücüyü, görüş alanı dışında olan tehlikelere karşı uyarır ve sadece öndeki aracı görmekle kalmaz, aynı zamanda öndeki iki aracı da görür.

Ani yavaşlama (Önde Acil Frenleme): Çarpışmayı önlemek için ani fren yapmanın gerekmesi durumunda, sistem ilk olarak sürücüyü uyarır ve daha sonra da, sürücüye yavaşlama konusunda yardımcı olmak için, otonom olarak gaz pedalını geri iter ve kısmi fren uygular.

Kalabalık alanlarda düşük hızda manevra (Hareketli Nesne Tespitine sahip Çevreyi İzleme Monitörü): Infiniti’nin dünyanın ilk gerçek zamanlı kamera sistemi, görsel ve sesli tehlike uyarıları ile birlikte, araç etrafının sanal olarak 360 derece şeklinde görüntülenmesini sağlar.

 

Euro NCAP: Pazara yeni sunulan otomobillerin tasarım ve teknik yapı açısından güvenlik performanslarını, çarpışma testleri ile denetleyen, bağımsız güvenlik kuruluşu.

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir