TEB Arval, “CVO Barometre 2013” sonuçlarını açıkladı…

TEB Arval, “CVO Barometre 2013” sonuçlarını açıkladı: Büyük firmaların %36’sı sürücü davranışlarının, araçların Toplam Kullanım Maliyeti üzerindeki etkisini azaltmak için önlem aldı!

Filo sektörünün bugününe ve yarınına ışık tutacak CVO Barometre 2013″ araştırması sonuçları, Kurumsal Araç İzleme (Corporate Vehicle Observatory (CVO) Türkiye sponsoru TEB Arval’in bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği Kurumsal Filoların Geleceği Konferansı’nda açıklandı. 

Tüm filo profesyonelleri için referans kaynağı olma niteliğine sahip araştırma uluslararası çaptaki 16 ülkede yapılan analizlere dayanıyor. 3.652’si Avrupa’da olmak üzere toplamda 5 bine yakın şirket profesyonelinden görüş alınarak hazırlanan CVO Barometre 2013 araştırması, Türkiye’deki filo sektörüne ışık tutuyor. Araştırmaya göre ölçeği fark etmeksizin tüm şirketler araç filolarının genişlemesini bekliyor.

TEB Arval desteğiyle gerçekleştirilen ve otomotiv sektörünün önemli bir alanı olan filo yönetimi konusundaki tek çalışma olan CVO Barometre’nin 2013 sonuçları TEB Arval Genel Müdürü Luc Soriau ve Arval Danışmanlık Bölüm Başkanı Denis Ferault’un ev sahipliğinde yapılan “Kurumsal Filoların Geleceği Konferansı”nda açıklandı. Tüm filo profesyonelleri için referans kaynağı olma niteliğine sahip araştırma  uluslararası çaptaki 16 ülkede yapılan analizlere dayanıyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan TEB Arval Genel Müdürü Luc Soriau, “Yapılan araştırmada profesyonellerin, filodaki araç adetlerinin büyümesine yönelik iyimser beklentileri, ülke büyümesi adına son derece stratejik olan filo sektörü açısından olumlu bir gelişmedir. Filo sektörü için referans kaynağı niteliğindeki bu çalışmaya destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Toplam 16 ülkeden 5 bine yakın firmanın görüşlerinin yer aldığı rapor,  Türkiye’de filo araç kiralama sektörünün de durumunu ortaya koyuyor. Araştırmada, 2014 yılında Türkiye’de toplam araç sayısının 12,8 milyon adede, bunu içindeki filo araçlarının sayısının ise 2,3 milyon adede yaklaşması öngörülüyor. 2015 yılında ise toplam araç sayısının 13,6 milyon adede, filodaki araç sayısının ise 2,5 milyon adede yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde filoların büyüme beklentisi arttı

Araştırmaya Türkiye’den katılan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 61’inin filolarındaki araç sayısının önümüzdeki üç yıl içerisinde artacağı beklentisi içinde olduğuna dikkat çeken Luc Soriau, filolardaki araç sayısının artacağı yönündeki beklentinin bir yıl öncesine oranla yüzde 24’lük bir artış gösterdiğinin altını çizdi.

Araç kullanım sürelerinde uzama beklentisi

Türkiye’de binek ve hafif ticari filo araçlarının kullanım sürelerini uzatma yönünde bir beklenti yaşandığını söyleyen Soriau, “Bu beklenti yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da da yaşanıyor. Bu beklentinin yıldan yıla artması, profesyonellerin bu konuda kendi şirketlerinde uygulama açısından bilinçlendiğinin de bir göstergesi” dedi.

Türkiye’de operasyonel kiralama penetrasyonu Avrupa’ya kıyasla düşük

“Tablolar küçük ve orta ölçekli işletmelerde araç alımı yaparken peşin satınalma ya da araç kredisi yöntemlerinin finansal yöntem olarak benimsendiğini gösteriyor” diyen Soriau, 100’den fazla kişinin çalıştığı şirketlerde ise operasyonel kiralama penetrasyonunun yüzde 27 oranında olduğunu vurguladı. “Türk şirketleri genel itibariyle operasyonel kiralamayı ana finansal yöntem olarak görüyor” diyen Soriau, penetrasyon oranının yine de Avrupa ölçeğine kıyasla düşük kaldığının altını çizdi.

Türkiye’deki profesyoneller filo araçları üzerinde daha çok kontrol sahibi olmak istiyor

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki profesyoneller operasyonel kiralama yöntemini tercih ederek filo bütçeleri üzerinde kontrol sağlamayı amaçlıyorlar. Peşin satın alma yöntemini tercih eden profesyoneller ise filo araçları üzerinde daha çok kontrol sahibi olmayı amaçlıyor. Aracı uzun süre kullanma tercihi ile kira kontranının uzunluğu arasındaki fark peşin satın alma yönteminin daha fazla tercih edilmesinin bir sebebi olarak görülüyor.

Kurumsal filo oranı toplam araç parkının yüzde 18’i

CVO Barometre 2013 sonuçlarına göre, 2012 yılı sonu itibarıyla binek ve hafif ticari araç birlikte düşünüldüğünde Türkiye’de yaklaşık 2,1 milyon şirket aracının olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de toplam perakende araç sayısının 9,3 milyon olduğu tahmin edilirken, kurumsal filo oranının toplam araç parkının yüzde 18’lik dilimini kapladığı görülüyor. Son 10 yıla ait veriler incelendiğinde Filo Kiralama sektörünün istikrarlı bir şekilde büyüdüğü görülüyor. Bu durum gün geçtikçe şirketlerin araç konusunda dış kaynak kullanımına daha sıcak bakmaya başladığını ortaya koyuyor.

“CVO Barometre 2013” için 5 bine yakın görüşme yapıldı

 • Tüm filo profesyonelleri için referans kaynağı olma niteliğine sahip araştırma uluslararası çaptaki 16 ülkede yapılan analizlere dayanıyor.
 • Araştırma için 3652’si Avrupa’da olmak üzere toplamda 5 bine yakın şirketle görüşme gerçekleştirildi.
 • Araştırmanın hedef kitlesi, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirket aracı kullanan firmalar
 • Araştırma dönemi: 2013’ün ilk çeyreği

“CVO Barometre 2013” Türkiye’ye yönelik kilit bulgular

 • Filo boyutunun büyümesine yönelik beklentiler açısından Türkiye’deki profesyoneller son derece iyimser ancak araç kullanım sürelerinin uzatılması yönünde bir eğilim de bulunuyor.
 • Operasyonel kiralama, çalışan sayısı 100’den fazla olan büyük şirketler için temel finansman yöntemi olarak öne çıkıyor. Ancak penetrasyon oranı Avrupa ülkelerine kıyasla düşük kalıyor.
 • Avrupa ülkelerine kıyasla çok az Türk şirketi, çalışanlarının kişisel kullanım amaçlı olarak filo araçlarından yararlanmasına izin veriyor.
 • Filo yöneticileri artık sürücü davranışlarının araçların Toplam Kullanım Maliyeti üzerindeki etkilerine karşı daha bilinçli yaklaşıyor ve bu etkileri azaltacak önlemleri alıyor. Görüşülen profesyonellerin yüzde 10’undan daha azı söz konusu davranışların böylesine bir etki sahibi olmadığını düşünüyor. Orta ölçekli şirketlerdeki filo yöneticilerinin yüzde 20’si ve büyük şirketlerdeki filo yöneticilerinin yüzde 36’sı hali hazırda bu etkiyi azaltacak önlemleri yürürlüğe almış bulunuyor.
 • Büyük şirketlerin %14’ü kurum içerisinde bir çalışan Mobilite Planını yürürlüğe almış bulunuyor.
 • Büyük şirketlerdeki filo yöneticilerinin beklentileri aracı doğrudan etkileyen hizmetler (bakım onarım, lastik, asistans, vb.), yakıt yönetimi ve araç takip sistemleri gibi ürün ve hizmetleri kapsıyor.
 • Türkiye’deki büyük şirketler araç takip sistemi yöntemini benimsiyor ancak araç sürücülerinin coğrafi konum ya da sürücü davranışı gibi bilgileri paylaşan araçların kullanımına karşı olduğu da görülüyor. Büyük şirketlerin yüzde 47’si filo araçları için araç takip sistemi kullanıyor. 2011 yılına kıyasla 10 puanlık bir artış gösteren bu eğilim Avrupa ortalamasının da üzerinde seyrediyor.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir