Geleceğin otomobilleri paneli İTÜ Makina Fakültesi’nde gerçekleştirildi

 

Rotary 2420. Bölge Federasyonu’nun; sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrencileri bir araya getirdiği Otomobil 2025 Paneli, 15 Şubat 2012 Çarşamba günü, İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle  Makina Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Panel’i organize eden Esentepe Rotary Kulübü Başkanı Mert Güçlüer açılış konuşmasında, 1905 yılında Paul Harris ve 4 arkadaşı tarafından kurulan Rotary’nin “Kendinden önce hizmet“ ilkesi ile faaliyet gösterdiğini, iş ve meslek sahiplerini bir araya getiren dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti.

Güçlüer’in açılış konuşmasının ardından Auto Motor & Sport Genel Yayın Yönetmeni Halit Bolkan’ın yaptığı moderatörlüğünü panelde İTÜ Makina Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Ereke, FIAT Başkan Yardımcısı Ali Pandır ve Renault Mais Genel Müdürü c söz aldı.

Murat Ereke , İTÜ Makina Fakültesi Ototmotiv Birimi olarak otomotiv sanayine geçmiş yıllardan itibaren sektörün ihtiyaçları doğrultusunda destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini dile getirdi. özellikle 2000’li yıllardan sonra AR-GE’ye yönelikdiklerini dile getiren Ereke, “Üniversite – sanayi iş birliğini sağlamak önemli. Biz bu konuda önemli adımlar attık.” dedi. Geleceğin Türk otomotiv sektörünü üniversite tarafından destekleyecek altyapı çalışmalarını 80’li yıllardan itibaren uygulamaya başladıklarını dile getiren Murat Ereke, hala geliştirme planları yapıldığını sözlerine ekledi.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir