Nissan Leaf Japonya’da yılın otomobili

Japon motorlu araç üreticisi Nissan‘ın elektrikli modeli “Leaf” (Yaprak) Tokyo’daki otomobil fuarında yılın otomobili seçildi.

Nissan şirketinden yapılan açıklamada, “Yüzde 100 elektrik ile çalışan Leaf’in Japonya’da yılın otomobili seçilmesinden gurur duyuyoruz” denildi.

Nissan’ın yüzde 43,8 hissesine Fransız Renault sahip bulunuyor.

Paris’te Autolib hizmeti

Öte yandan, Fransa’nın başkenti Paris’te kent sakinlerinin ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik 2007’de başlatılan bisiklet kiralama modeline benzer elektrikle otomobil kiralama hizmeti “Autolib” pazartesi başlıyor.

Paris’te 2 Ekim’deki deneme aşamasından sonra Fransız grubu Bollore tarafından üretilen Bluecar tipi 250 araç Pazartesi Paris ve çevre ilçelerinde kullanıma hazır olacak.

Kullanıcılar, bir bölgede alabildikleri aracı, Paris büyükşehir bölgesinde yer alan bir başka bölgede bırakabilecekler.

Sistem yürürse 2012 Mayıs ayında hizmetteki araç sayısı 3 bine ve şu an 180 olan istasyon sayısı da 1200’e çıkarılacak.

AA, Haber7

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...