Fiat 500, Mazda 2 ve Scion iQ gibi araçlara güçlü rakip: “Smart Fortwo Cityflame”

1.0 litrelik 3 silindirli benzin motorla güçlendirilen 2013 model Smart Fortwo Cityflame,5800 d/d’de 70 hp güç ve 4500 d/d’de 68 lb-ft’lik tork üretmektedir. İki kapılı, 2 yolcu kapasiteli ve arkadan itişli tahrik ünitesine sahip olan araç, manüel modlu 5 ileri kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiştir. Önlerde MacPherson ve arkalarda bağımsız süspansiyona sahip olan araç, yaklaşık 820 kg (1808 lbs) ağırlığındadır. Önlerde P155/60R15 ve arakalarda P175/55R15 ebatlarında lastiklerle yere basan aracın durdurulmasında, önde disk frenler arkada kampanalı frenler görev üstlenmektedir.
Rakipleri arasında ise; Fiat 500, Ford Fiesta hatchback, Mazda 2, Scion iQ ve 3 kapılı hatchback Mini Cooper bulunmaktadır.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir