Euro böyle giderse otomobile zam kaçınılmaz!”

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Bozkurt, Euro/TL’nin 2,50’li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yapabileceğini söyledi.

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Euro/TL kurunun 2,50’li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yaparak, otomotivde kurdan oluşan fiyat farkını kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

Bozkurt’un verdiği bilgiye göre, son 1 yılda yüzde 30’un üzerinde gerçekleşen kur artışına karşın, otomotiv fiyatlarına yüzde 10 zam yapılmış durumda.

Reuters ile söyleşisinde Bozkurt, kurda artış baskısının otomotiv sektörü üzerinde ciddi şekilde hissedildiğini söylerken, “Bugün geldiğimiz 2,50 üzerindeki seviyeler devam ederse, sektör ortalama her ay yüzde 2-3 zam yaparak kur farkını giderek kapatmak zorunda kalacak. Aldığınız fiyatın altında satmaya ne kadar devam edebilirsiniz? Bu çok fazla sürdürülebilir değil” dedi.

Toyota’nın Türkiye’deki satış maliyetlerinde Japon yeni ve Euro kurunun önemli etkisi bulunduğunu söyleyen Bozkurt, “Japon menşeili markaların daha fazla maliyet yükü var. Kur baskısı bizi hedeflerimize ulaşmamızda çok etkiliyor. Bu yılsonuna kadar kesinlikle kârlılığı gözardı ettik ve hedeflediğimiz 40,000 adetlik rakamlara ulaşacak şekilde kampanyalar anons ettik. Satışlar iyi gidiyor. Kurlar izin verdiği kadar götürmeye çalışacağız” dedi.

Toyota Türkiye’de Auris ve Verso modellerinin üretimlerini gerçekleştirirken, 12 modelin satışını yapıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Toyota yılın ilk dokuz ayında toplam 25,276 adet satış gerçekleştirdi.

Toyota’nın 2011 yılına hızlı bir başlangıç yapmasına karşın Japonya’da Mart ayında meydana gelen deprem sonrasında tedarik sorunu yaşadığını söyleyen Bozkurt, “Depremden sonra 6-6.5 ay zaman kaybettik. Ciddi anlamda satışlarımız düştü. Pazarın yüksek koştuğu bir dönemde araç bulamadık. Bu kayıptan dolayı hedefimizi revize etmek durumunda kaldık, 50,000’lik hedefimizi 40,000 olarak belirledik. Şu hızla gidersek 40,000’i adete ulaşabilecek gibi görünüyoruz” dedi.

Hükümetin geçen hafta açıkladığı otomotivde ÖTV artışının sektör üzerindeki etkilerini de değerlendiren Bozkurt, “ÖTV artışının etkisi yönetilebilir bir etki. Çünkü 1.6’nın altındaki modeller etkilenmedi. Pazarın yüzde 90’ı bu uygulamadan etkilenmiyor, ölümcül görmüyoruz” dedi.

AA, haber7

 

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.