Cenevre’de sergilenecek Kangoo, yeni ‘Energy’ motorlarıyla yakıt tüketiminde rekor kırdı

2012 Cenevre Motor Fuarı, yepyeni Energy dCi 90 dizel motora sahip Renault’nun ünlü minivan modeli ile tanışacak. Teknolojik açıdan üstün özelliklere sahip bu Energy dCi 110 versiyonu kapsamında, Kangoo Mulitx ve Kangoo Express versiyonları, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından sınıfının en tutumlu modeli oldu.
Kangoo Energy dCi 90 ve 75 rekor seviyede sadece 4.4 litre/100 kmlik düşük NEDC kombine devirli yakıt tüketimi sunuyor, bu değer 115g CO2/km eşit. İki yeni motor aynı zamanda düşük kullanım maliyetine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Yüzde 16’lık yakıt tasarrufuna ek olarak, toplamda, kullanım maliyet tasarrufu yüzde 14’e ulaşıyor.

Energy dCi 90 ve 75, Renault’nun Formula 1 yarışlarına katılmasından kaynaklanan özellikleri içeren üstün teknolojiye sahip. Örneğin, DLC-kaplı supap iticileri, otomobil yarışlarında yıllardır kullanılmakta olan bir tekniği (Diamond Like Carbon) kullanmaktadır. DLC’nin mekanik özellikleri sürtünmeyi önemli ölçüde azaltıyor ve enerji verimliliğini artırarak üstün performans ve kontrollü yakıt tüketimi sunuyor

Energy dCi motorlarda ayrıca ESM (Energy Smart Management- Akıllı Enerji Yönetimi) fren / yavaşlama enerji kazanımı, aşağıdaki artı avantajlar nedeniyle sürücünün ve araçta bulunanların konforunu artırmak üzere geliştirilmiş en son jenerasyon Stop&Start sistemi:

– yavaş akan trafikte motorun istenmeden durmasının önlenmesi: Stop&Start sisteminin yeniden başlatılması için aracın hızı saatte 4  km aşmalıdır,
– audio/navigasyon sistemleri kapalı iken kabin sıcaklığında dalgalanma olmaz,
– vantilatör fan hızının motor durduğunda azalması nedeniyle daha az gürültü.Aracın dinamik özellikleri, en son motorlarla her zamankinden daha da etkili hale geldi. 90bg versiyonun en yüksek tork değeri 200Nm’dir, gerçek bir sürüş keyfi sunmak için 1,750 rpm’ye sahiptir ve çok düşük devir sayılarıyla performanslı bir hızlanma sunar. Energy dCi 75 versiyonun maksimum gücü 75bg, Maksimum tork 180Nm 1,750 rpm’desunuluyor.

 

 

 

 

 

 

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...