Araç kiralamada yeni bir dönem başlıyor…

Türkiye’nin İlk ve Tek Mobil Takip Operatörü FiloTürk tarafından geliştirilen araç paylaşım ve takip teknolojisi CarShare, Türkiye’de güvenli ve ekonomik araç kiralamanın yolunu açtı. Türkiye’nin ilk mobil takip operatörü ctarafından Mobiliz teknolojisi ile geliştirilen araç paylaşım sistemi CarShare, FiloTürk ve Drive Yoyo işbirliği ile araç kiralama sistemlerine entegre oldu ve son kullanıcılara ulaştı. FiloTürk tarafından Mobiliz teknolojisi ile geliştirilen sistem sayesinde kullanıcılar, havaalanlarından veya şehir içinden kendilerine en yakın aracı internetten tespit edebiliyor ve üye kartı ile istedikleri aracı saatlik ya da günlük olarak rezerve edebiliyor.  Geliştirdikleri araç paylaşım teknolojisi hakkında bilgi veren FiloTürk Genel Müdürü Adil Masaracıoğlu: “Car Share, havaalanlarında ve şehir içinde önceden belirlenen noktalara bırakılan araçların üyelik kartı sayesinde anahtara ihtiyaç duyulmadan kullanımını sağlayan bir sistem. Sistem sayesinde zamandan tasarruf ediliyor. Yolculuğunuzun dönüşünde sizi karşılamak için birine ihtiyaç duymadan ya da vakit kaybettirici işlemlerle uğraşmak zorunda kalmadan, uçağınızdan inip rezerve ettiğiniz aracı kullanmanızı sağlıyor. Aracın teslim alınması ve kullanımı çok kolay. Üyelik kartınızı aracın camından okutarak kapıları açabiliyor ve aracı kullanabiliyorsunuz. İşiniz bittiğinde de aracı belirli alanlara bırakıyorsunuz. Bu kolaylığın yanı sıra aracı kullandığınız süre kadar ücret ödüyorsunuz.” dedi. Özellikle sürekli yolculuk yapan üniversite öğrencilerini ve sık seyahat eden gençleri hedefleyen sistem, büyükşehirlerin en büyük sorunu olan trafik sorunu ve çevre kirliliğini de azaltıyor.

Araçlar GPS ile takip ediliyor, SOS tuşu acil durumlarda devreye giriyor

Aşırı hızın mobil takip aracılığıyla kontrol altına alındığı sistem sürücü güvenliğini arttırmayı ve olası trafik kazalarının önüne geçilmesini de hedefliyor. Tüm araçların GPS üzerinden takip edildiği sistemde FiloTürk tarafından sağlanan Mobiliz teknolojisi sayesinde, 12 saniyeden fazla süre boyunca saatteki hızı 130 kilometreyi  aşan sürücüler için sisteme aşırı hız uyarı bilgisi gönderiliyor ve sürücünün hızına devam etmesi durumunda, merkezden araca gönderilen komut sayesinde sürücüye araç içinde sesli ikaz verilmesi sağlanıyor.  Ayrıca  acil durumlarda, aracın içinde bulunan acil çağrı butonu ile sisteme acil çağrı bilgisi iletmesi ve sürücünün Çağrı Merkezi ile anında telefon görüşmesi yapması sağlanıyor.

Araç paylaşımı ile trafik sorunu ve çevre kirliliği de azalıyor

Sistemin trafik sorununu ve çevre kirliliğini de azaltacağını ifade eden FiloTürk Genel Müdürü Adil Masaracıoğlu “Sistem üzerinde uzun süre ar-ge çalışmaları yaptık. Mobil takipten yola çıkarak hayatı kolaylaştıran ve ekonomik çözümler sunan yenilikleri hayatımıza entegre etmek için çalışıyoruz. Car Share de bu amaçla ortaya çıkmış bir sistem. Interlimousine ve Drive Yoyo firmaları ile başarılı işbirliklerine imza attık. Kullanıcılar, sistemin rahatlığından oldukça memnun. Sistemin ekonomiye, çevreye ve trafiğe olan etkisi fark edildikçe daha da yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...