LNG gelecekte daha da önem kazanacak

Türkiye enerji sektörünün ‘Mavi Dev’i İpragaz, Teskon+Sodex 2013’e hem katılımcı hem de destek oldu. İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, kaya gazının, doğal gazın ömrünü petrol rezervlerinin de ötesine taşıdığını belirterek, “Her geçen gün kullanım alanı genişleyen ve çeşitlenen LNG de, dünya enerji senaryolarında gelecekte daha önemli bir rol üstlenecek” dedi.

11. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı, İzmir’de başladı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından, MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen kongre ve fuar, sektörün tüm temsilcilerini buluşturdu. Fuara, İpragaz’ın da aralarında bulunduğu 100’e yakın firma katıldı. 11. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, “YARININ BİNALARI: Enerji, Konfor, Çevre, Ekonomi” ana temasıyla düzenlendi. 4 gün sürecek olan kongrede ana tema, 8 sempozyum, 4 seminer, 16 kurs, 4 çalıştay ve 1 panel ile tüm açılardan ele alınıyor.

“Doğal gaz en uzun ömürlü fosil yakıt”
Enerji sektöründe LPG, LNG, elektrik ve akaryakıt alanlarında önemli faaliyetler yürüten İpragaz da, 11. Ulusal Tesisat Mühendakaryakıtngresi ve Teskon+Sodex Fuarı’nda yerini aldı. LNG pazarının önemli oyuncusu İpragaz, standında teknoloji ve sistemlerini tanıtırken, aynı zamanda etkinliğin sponsorları arasında da yer aldı. İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, LNG’nin gelecekte önemli bir rolü olacağı için yatırımların devam ettiğini belirtti. Kaya gazı çalışmalarına da dikkat çeken Aratay, “Kaya gazı, doğalgazın ömrünü, petrol rezervlerinin de ötesine taşıdı. Dolayısıyla doğal gaz, bilinen en uzun ömürlü fosil yakıt konumunda. Bununla birlikte LNG kullanımı her geçen gün artıyor ve çeşitleniyor. LNG, mobil elektrik üretiminden tutun, kojenerasyon, trijenerasyon ve belki ilerde mikro kojenerasyon gibi sistemlere destek verebilecek bir ürün. Norveç’in deniz filosunda LNG kullanılan gemi sayısı oldukça fazla. Japonya’nın enerji ihtiyacının % 90’ı LNG’den sağlanıyor. Bu konuda çok fazla örnek var. Özellikle ağır taşıtlar için önemli bir yakıt alternatifi olan LNG’nin kullanımına ilişkin önemli çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Türkiye Dökme LNG pazarı dünyada 1 numara
“Çevreci, temiz, kaliteli ve mobil bir enerji kaynağından bahsediyoruz, üstelik çok uzun ömürlü” diyerek, LNG’nin gelecekte dünya enerji senaryosu içinde daha önemli roller üstleneceğine işaret eden Eyüp Aratay, “Türkiye’de de boru hattının ulaşmadığı, rantabl olmadığı her noktada biz LNG ile varız. Bugün birçok sanayi kuruluşu üretimini, başta turizm olmak üzere birçok sektör hizmetini; LNG sayesinde, daha ideal şartlarda sağlıyor” dedi. Yaklaşık 50 milyon metreküplük CNG aktivitesinin yanı sıra 700 milyon metreküpü aşan Türkiye LNG pazarının artık ciddi boyutlara ulaştığını da değinen İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, “10 yıl öncesine kadar Türkiye’de böyle bir pazardan bahsetmek mümkün değildi. Oysa şimdi Türkiye, kamyon tankerlerle dökme LNG alanında dünyada 1 numara. Bugün, 2 bini aşkın müşteriye LNG sevkiyatı yapılıyor” dedi. Teknolojik gelişmeler ve Türkiye’de kurulan tesislerin de LNG pazarını önemli bir şekilde büyüttüğünü de belirten Aratay, “Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, dünyada ve Türkiye’de LNG pazarına ilişkin yatırımlara devam ediliyor” açıklamasında bulundu.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir