Türkiye’ye 607 milyon dolar yatırım yapacak…

Hyundai’nin 2 yıldır gündemde olan yatırımı dün açıklandı. Buna göre şirket 18 ay içinde yan sanayi şirketleri ile birlikte 607 milyon dolar yatırım yapacak. Yıllık üretim miktarı iki katına çıkarak 200 bin adede, ihracat ise 2 milyar dolara çıkacak. Yeni yatırım aynı zamanda 2 bin 389 kişiye yeni iş imkânı sunacak

Hyundai bir süredir beklenen açıklamayı sonunda dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılımıyla en yetkili ağızlardan yaptı ve Türkiye’deki üretim kapasitesini toplam 607 milyon dolarlık bir yatırımla iki katına çıkaracağını açıkladı. İzmit’teki fabrikasında bugün sadece i20 üreten fabrika, yatırımın tamamlanacağı 2013 yılının sonundan itibaren bir de A segmentinde küçük bir otomobil üretecek. Yeni yatırımdan sonra i20’nin yıllık üretimi 120 bin omurken, yeni gelecek A segmentindeki küçük otomobil de yılda 80 bin adet üretilecek. Bu yeni otomobilin ismi her ne kadar zikredilmediyse de, yeni kuşak i10 olacağını tahmin etmek mümkün. Toplam 607 milyon dolarlık yatırımın 382 milyon dolarlık kısmı doğrudan fabrikaya, HyundaiAssan tarafından yapılacak. Bu yatırımla birlikte fabrikanın çalışan sayısı 750 kişi daha artacak. 121 milyon dolarlık kısmı yerli yan sanayiciler, 104 milyon dolarlık kısmı ise Türkiye’ye Güney Kore’den gelerek yeni yatırım yapacak olan dört yeni yan sanayi kuruluşu tarafından gerçekleştirilecek. Bu yatırımlarla birlikte 100 bin adetten 200 bin adede çıkacak olan fabrikanın yaratacağı toplam istihdam da 2 bin 389 kişiye ulaşacak.

Yatırımın 18 ay içinde tamamlanıp, 2014 yılının başından itibaren A ve B segmentinde iki model üretecek olan fabrikanın ihracat gelirinin de 2 milyar dolara ulaşacağı açıklandı.

Yerlilik oranı % 67 olacak

İzmit’te ürettiği i20’nin yaklaşık yüzde 80’ini ihraç eden Hyundai, yeni yatırımla birlikte üretimine başlayacağı yeni A segmentindeki küçük otomobilin de yüzde 94’ünü Avrupa’ya ve Serbest Ticaret Anlaşması bulunan ülkelere ihraç edeceğini açıkladı. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yatırım kararında Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından bizzat açıklanan yeni teşvik mevzuatının büyük önemi bulunduğunu söyledi. Hyundai’nin Avrupa’ya yönelik A ve B sınıfı ürün ihtiyacını karşılayacaklarını dile getiren Kibar, “Bu yatırımlarla yerlilik oranını yüzde 67 seviyelerine getireceğiz. Üretimin büyük bir çoğunluğu ihraç edilecek” dedi.

Yatırımı Hızlandıran 3 neden;

i açıklanan teşvik sistemi

Bazı otomotiv yöneticilerinin “İçi boş, tebliğler çıksın bakarız” diye eleştirdiği yeni teşvik paketinin Hyundai’nin beklentilerini karşılaması.

Güney Kore’yle serbest ticaret anlaşması

Yıl sonunda yürürlüğe girecek olan G. Kore’yle Serbest Ticaret Anlaşması’nın bu ülkeden yapılan ithalatı yüzde 10 ucuzlatacak olması.

Hafif ticarideki ÖTV artışı

Hyundai’nin uzun süredir eleştirdiği düşük hafif ticari araç ÖTV’sinin artırılmasının satışları binek araçlar lehine artıracağı beklentisi.

 

HAKAN ÖZENEN/HT GAZETE

 

Abdülkadir YEŞİLYURT

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir