Scuderia Toro Rosso 2014 Yılından İtibaren Renault Motoru Kullanacak

Renault’nun Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, Monaco’da, Renault’nun Scuderia Toro Rosso’ya FIA Formula 1 Dünya Şampiyonasında kullanılmak üzere 2014 yılından başlayarak V6 turbo motorları ve enerji geri kazanım sistemleri tedarik edeceğini teyit etti.

Bu yeni işbirliği Renault ve Scuderia Toro Rosso’nun kardeş takımı olan Infiniti Red Bull Racing arasındaki mevcut ortaklığı temel alıyor.

Renault ve Infiniti Red Bull Racing uzun vadeli özel ortaklık koşullarını kesinleştirdiler.

Renault, RS27 V8 motorunu, üç kez art arda hem üreticiler hem de sürücüler kategorisinde birincilik kazanmış olan Infiniti Red Bull Racing’e 2007 yılından bu yana tedarik etmeye devam ediyor.

Renault ve Scuderia Toro Rosso, Renault Sport F1’in Scuderia Toro Rosso’ya 2014 yılından itibaren motor (turboşarjlı V6 motor ve enerji geri kazanım sistemleri) tedarik edeceği uzun vadeli işbirliğini açıkladı.

Ortaklık, Renault ve Toro Rosso’nun kardeş takımı olan ve altı yıllık geçmişinde üç üretici ve sürücü şampiyonluğu bulunan Infiniti Red Bull Racing arasındaki mevcut işbirliğini temel alıyor. Anlaşmaya göre bu işbirliği 2014 yılında başlayacak ve sonrasında da devam edecek, Infiniti Red Bull Racing yeni V6 turbo güç ünitesinin geliştirme ortağı olarak kalacak.

Jean-Michel Jalinier, Renault Sport F1 Başkanı

Infiniti Red Bull Racing ile aramızdaki ortaklığa dayanarak Toro Rosso’ya tedarik sağlama konusunu görüşmek bizim için mantıklıydı; bu beklenen bir sonuçtu. Anlaşmayı tamamlamadan önce bütün taraflar için en iyi olacak koşulları titizlikle değerlendirdik. Toro Rosso köklü bir şirket, sahip olduğu güçlü kadrosu ve tesisleri takıma, yarışlarda sürekli olarak puan sağlama potansiyeli sunuyor.

Renault F1’e, kazanmak ve ürünlerinin üstünlüğünü göstermek için katılıyor. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için, en üst düzeyde çalışan takımlara ihtiyacımız var; bu nedenle de Toro Rosso ile anlaşma imzalamaktan gurur duyuyoruz.

Pisttlerin dışında da, Red Bull markasının dünya çapında müşterilerimizle ortaklığını geliştirmemiz konusunda bize yardımcı olacak. Tıpkı Infiniti Red Bull Racing ile olduğu gibi, Toro Rosso ile de uzun ve çok boyutlu bir ilişki oluşturmayı istiyoruz.

Franz Tost, Scuderia Toro Rosso Takım Yöneticisi

2014 sezonundan itibaren Renault motorlarını kullanmaya yönelik anlaşma imzalamaktan mutluluk duyuyoruz; bu sezonda yeni yönetmelikler birtakım zorluklar getirecek. Planlarımızı erken bir dönemde gerçekleştirmeyi başarmamız çok önemliydi, böylece gelecek yıla olabildiğince iyi hazırlanabileceğiz. Renault ile çalışmayı beklerken, bir yandan da 2007 yılından bu yana motor tedarikçimiz olan Ferrari’ye teşekkür etmek istiyorum. Bize, son derece etkin ve güvenilir bir motor ve mükemmel bir servis sundular.

Christian Horner, Infiniti Red Bull Racing Takım Yöneticisi

Red Bull ve Renault için strateji açısından, Scuderia Toro Rosso’nun 2014 sezonundan başlayarak Infiniti Red Bull Racing ile aynı motoru kullanması oldukça anlamlı. Bu da Red Bull ve Renault arasındaki sinerjinin giderek artmasını sağlayacak.

Bernie Ecclestone

Bu anlaşmanın gerçekleştirilmesi beni çok mutlu etti. Renault’nun spora katkısı ve birçok takıma verdiği destek, gelecek yıllarda çeşitliliği korumak açısından önemli.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir