Otokros Şampiyonları Belli Oldu

2013 Türkiye Otokros Şampiyonası, Antalya’daki final yarışları ile son buldu. Kategori 1’de Dağhan Yavuz, Kategori 2’de Kemal Gamgam, Kategori 3’de Adil Küçüksarı ve Kategori 5’te de İbrahim Şendil şampiyonluğa ulaşan sporcular oldular.

2013 Türkiye Otokros Şampiyonası’nın final yarışları 16-17 Kasım 2013 tarihlerinde, Antalya´da gerçekleştirildi. Antalya Motorsporları Kulübü tarafından Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi’nde  bulunan 2,5 km uzunluğundaki pistte düzenlenen organizasyon 4 yarış üzerinden koşuldu. İzmir, İstanbul, Antalya, Kocaeli, Eskişehir illerinden 15 sporcu katıldığı organizasyonun ilk günü sonunda geleneksel Varyant Show gerçekleştirildi ve sporcular Antalyalı sporseverlere görsel bir şölen sundu.

Kategori 6’da Team 47 Motorsport adına Mini JCW WRC ile yarışan Halim Ateş her iki gün de hem en iyi zamanların sahibi oldu hem de dört birincilik elde etti. Control 2 isimli özel üretim otomobili ile Türkiye’de ilk kez bir otokros yarışında start alan Halid Avdagiç üç ikincilik kazanırken, bir yarışı takla atarak tamamlayamadı. Anadol A1 ile sadece ilk gün yarışan Enes Elver ise iki üçüncülük kazandı.

Kategori 5′de Kocaeli bölgesi sporcularından Ferhat Tanrıbilir, Mitsubishi Lancer EVO 9 ile üç birincilik ve bir ikincilikle kürsüde yer alırken, Antalyalı pilot İbrahim Şendil Subaru Impreza GC8 ile üç ikincilik ve bir birinciliğin sahibi oldu. Neo Motorspor adına Mitsubishi Lancer EVO 8 ile yarışan Ümit Erdim iki üçüncülük ve bir dördüncülük elde ederken, Tok Sport adına yarışan Mitsubishi Lancer EVO 10 ile Mustafa Söylemez de bir yarışta üçüncülük elde etti.

Kategori 4’de sadece ilk gün iki Antalyalı pilot mücadele etti ve Fiat Punto R3D ile Mehmet Pınarbaşı iki birincilik elde ederken, Ford Fiesta ST ile Selahattin Yılmaz iki ikinciliğin sahibi oldu.

Kategori 3′de Neo Motorspor adına Renault Clio Ragnotti ile yarışan Adil Küçüksarı dört yarışta da birinciliklerin sahibi olmayı başardı. Honda Civic Type-R ile yarışan İzmirli pilot Tunç Tuncer 4 yarışın da ikincisi olarak podyuma çıktı.

Kategori 2′de Ford Fiesta R2 ile mücadele eden tecrübeli pilot Kemal Gamgam dört birincilik kazanan isim oldu. Yarışa Antalya’dan Fiat Palio ile katılan Osman Tuğral ise organizasyondan iki ikincilik ile iki üçüncülük ayrılırken yine Antalya’dan Fiat Palio ile sadece ilk gün mücadeleye dahil olan Barış Çetin de iki ikincilik kazandı…

Kategori 1’de  Fiat Palio ile Eskişehirli Dağhan Yavuz, Türkiye Şampiyonu olabilmek için 4 ayrı organizasyonda start alma zorunluluğu nedeni ile tek sporcu olarak start aldı ve iki birincilik kazandı.

Final yarışlarının ardından Kategori 1’de Dağhan Yavuz, Kategori 2’de Kemal Gamgam, Kategori 3’de Adil Küçüksarı ve Kategori 5’te de İbrahim Şendil şampiyonluğa ulaşan sporcular oldular.

 

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir